Guide: Undgå din mobilregning "Boyer" ud

Odense-borgmester Anker Boyes eksorbitante mobilregninger vil kunne undgåes med et par simple retningslinier. Se her, hvordan danske Terma får styr på medarbejdernes mobilbrug.

Artikel top billede

(Foto: Lars Sundström / Lars Sundström)

Et ordentligt aftalegrundlag, noget sund fornuft og en smule registrering.

Sådan lyder opskriften fra danske Terma på, hvordan man som virksomhed undgår at komme til at hænge på eksorbitante mobilregninger fra medarbejderne, som det er sket for Odense Kommune.

Her er borgmester Anker Boye (S) nu igen blevet taget i et meget stort mobilforbrug.

"Du skal have et ordentligt aftalegrundlag med teleselskabet. Vi regnede på det og på bundlinjen gav det mest mening at have en flatrate-aftale, altså fri data og telefoni, i Danmark, og en fleksafregning i udlandet," siger Jørgen Eskildsen, vice president for it i Terma.

"Nogle enkelte medarbejdere har også fri telefoni i udlandet, men for langt de fleste er mobiltelefonerne kun til arbejdsbrug i udlandet. Og for alle gælder det, at telefonerne skal bruges med omtanke."

Læs også: Teleselskab: Tal frit i hele EU for 199 kroner

Oplysning er vigtig

Allerede fra ansættelsen bliver nye medarbejdere sat ind i, hvordan de skal forholde sig til brug af firmatelefoner for at undgå forvirring om, hvilken aftale medarbejderen har.

"Vi har en A4-pamflet med gode råd og retningslinjer for, hvordan vores medarbejdere skal forbruge telefoni i udlandet. Det handler blandt andet om, at man bør tjekke mails på de gratis Wi-Fi-tjenester som ofte er tilgængelige og tænke sig om, når der tikker advarsler ind per sms om et højt forbrug."

Forud for feriesæsonerne gøres der også en ekstra indsats, eksempelvis med opslag på intranettet, som minder medarbejderne om reglerne, inden de tager afsted på ferie.

Tillid er godt, kontrol er bedre

Terma har i Danmark over 600 medarbejdere med mobilaftaler.

Men det er ikke alle, som har behov for at rejse udenlands særligt ofte. Det betyder for virksomheden, at den som regel kun har en pulje på 50-75 sælgere, konsulenter og andre med et hyppigt behov for at rejse.

"Folk, som rejser og som har brug for at ringe hjem, skal selvfølgelig kunne det, men vi har en intern grænse, og vi registrerer, hvis en medarbejder overskrider den og tager et tjek på forbruget med den pågældende medarbejder," siger Jørgen Eskildsen.

"Vi har 10-15 af den slags revisioner i kvartalet, og vi har aldrig oplevet nogen problemer for vores medarbejdere. Til gengæld har vi en enkelt gang taget teleselskabet i en fejl."

Læs også:

TDC smider pris-bombe: Ubegrænset mobiltelefoni i 31 lande

Planen er klar: Sådan tjener dit teleselskab styrtende med penge på dig

Annonceindlæg fra Netic

Open Source skal give det offentlige kontrollen tilbage

Digital suverænitet er rykket højt op på den offentlige sektors agenda.

Navnenyt fra it-Danmark

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS