Guide: Undgå din mobilregning "Boyer" ud

Odense-borgmester Anker Boyes eksorbitante mobilregninger vil kunne undgåes med et par simple retningslinier. Se her, hvordan danske Terma får styr på medarbejdernes mobilbrug.

Artikel top billede

(Foto: Lars Sundström / Lars Sundström)

Et ordentligt aftalegrundlag, noget sund fornuft og en smule registrering.

Sådan lyder opskriften fra danske Terma på, hvordan man som virksomhed undgår at komme til at hænge på eksorbitante mobilregninger fra medarbejderne, som det er sket for Odense Kommune.

Her er borgmester Anker Boye (S) nu igen blevet taget i et meget stort mobilforbrug.

"Du skal have et ordentligt aftalegrundlag med teleselskabet. Vi regnede på det og på bundlinjen gav det mest mening at have en flatrate-aftale, altså fri data og telefoni, i Danmark, og en fleksafregning i udlandet," siger Jørgen Eskildsen, vice president for it i Terma.

"Nogle enkelte medarbejdere har også fri telefoni i udlandet, men for langt de fleste er mobiltelefonerne kun til arbejdsbrug i udlandet. Og for alle gælder det, at telefonerne skal bruges med omtanke."

Læs også: Teleselskab: Tal frit i hele EU for 199 kroner

Oplysning er vigtig

Allerede fra ansættelsen bliver nye medarbejdere sat ind i, hvordan de skal forholde sig til brug af firmatelefoner for at undgå forvirring om, hvilken aftale medarbejderen har.

"Vi har en A4-pamflet med gode råd og retningslinjer for, hvordan vores medarbejdere skal forbruge telefoni i udlandet. Det handler blandt andet om, at man bør tjekke mails på de gratis Wi-Fi-tjenester som ofte er tilgængelige og tænke sig om, når der tikker advarsler ind per sms om et højt forbrug."

Forud for feriesæsonerne gøres der også en ekstra indsats, eksempelvis med opslag på intranettet, som minder medarbejderne om reglerne, inden de tager afsted på ferie.

Tillid er godt, kontrol er bedre

Terma har i Danmark over 600 medarbejdere med mobilaftaler.

Men det er ikke alle, som har behov for at rejse udenlands særligt ofte. Det betyder for virksomheden, at den som regel kun har en pulje på 50-75 sælgere, konsulenter og andre med et hyppigt behov for at rejse.

"Folk, som rejser og som har brug for at ringe hjem, skal selvfølgelig kunne det, men vi har en intern grænse, og vi registrerer, hvis en medarbejder overskrider den og tager et tjek på forbruget med den pågældende medarbejder," siger Jørgen Eskildsen.

"Vi har 10-15 af den slags revisioner i kvartalet, og vi har aldrig oplevet nogen problemer for vores medarbejdere. Til gengæld har vi en enkelt gang taget teleselskabet i en fejl."

Læs også:

TDC smider pris-bombe: Ubegrænset mobiltelefoni i 31 lande

Planen er klar: Sådan tjener dit teleselskab styrtende med penge på dig

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

    AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

    AL Sydbank

    Automation Developer - Digital & Processes

    Københavnsområdet

    Center For IT og Medicoteknologi

    Vicedirektør med stærk teknologi- og udviklingsprofil

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Java Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Gutzon D. Børglum som Key Account Manager på netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med salg i IT-branchen - bla. med tidligere ansættelser som SE hos GlobalConnect og CSM hos Heimdal. Nyt job

    Gutzon D. Børglum

    Netip A/S