Apple klar med ny lyn-opdatering til iOS 8 efter første udgave var fyldt med fejl

Apple er klar med anden lyn-opdatering af iOS 8 efter den første opdatering var fyldt med fejl, der har fået flere vigtige funktioner i iPhone til at gå ned.

Artikel top billede

Apple er klar med en ny opdatering til iOS 8, der kommer i stedet for den første opdatering, iOS 8.0.1, der indeholdte fejl, som delvist gjorde de nye iPhone 6'ere uanvendelige.

Den fejlbehæftede opdatering udløste straks en strøm af klager fra brugerne af de nye iPhone 6 og iPhone 6 Plus.

Det kan du læse mere om her: Apple trækker iOS 8-opdatering tilbage.

Klagerne fik Apple til at trække opdateringen tilbage blot halvanden timer efter, at den var blevet udsendt.

Nu er selskabet altså klar med en ny opdatering, iOS 8.0.2, hvor problemerne angiveligt er blevet fikset.

De medførte, at Touch ID ikke kunne anvendes, ligesom telefonerne pludselig ikke længere kunne få forbindelse med mobil-netværk.

Ifølge Apple indeholder iOS 8.0.2 både rettelser til fejlene i iOS 8.0.1 samt de oprindelige fejlrettelser i den første opdatering.

Blandt andet retter Apple en fejl, der har gjort, at ikke alle apps har været i stand til at få adgang til telefonens billeder i Photo Library, ligesom selskabet fikser en fejl, der har fået telefonerne til pludselig at stå af mobilnetværket, når de modtager sms eller mms.

Læs også: Apple trækker iOS 8-opdatering tilbage.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-supporterelever til Lokal IT på Antvorskov Kaserne

    Region Sjælland

    BEC Financial Technologies

    Information Architect

    Region Sjælland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS