Apple klar med ny lyn-opdatering til iOS 8 efter første udgave var fyldt med fejl

Apple er klar med anden lyn-opdatering af iOS 8 efter den første opdatering var fyldt med fejl, der har fået flere vigtige funktioner i iPhone til at gå ned.

Artikel top billede

Apple er klar med en ny opdatering til iOS 8, der kommer i stedet for den første opdatering, iOS 8.0.1, der indeholdte fejl, som delvist gjorde de nye iPhone 6'ere uanvendelige.

Den fejlbehæftede opdatering udløste straks en strøm af klager fra brugerne af de nye iPhone 6 og iPhone 6 Plus.

Det kan du læse mere om her: Apple trækker iOS 8-opdatering tilbage.

Klagerne fik Apple til at trække opdateringen tilbage blot halvanden timer efter, at den var blevet udsendt.

Nu er selskabet altså klar med en ny opdatering, iOS 8.0.2, hvor problemerne angiveligt er blevet fikset.

De medførte, at Touch ID ikke kunne anvendes, ligesom telefonerne pludselig ikke længere kunne få forbindelse med mobil-netværk.

Ifølge Apple indeholder iOS 8.0.2 både rettelser til fejlene i iOS 8.0.1 samt de oprindelige fejlrettelser i den første opdatering.

Blandt andet retter Apple en fejl, der har gjort, at ikke alle apps har været i stand til at få adgang til telefonens billeder i Photo Library, ligesom selskabet fikser en fejl, der har fået telefonerne til pludselig at stå af mobilnetværket, når de modtager sms eller mms.

Læs også: Apple trækker iOS 8-opdatering tilbage.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos