Apple klar med ny lyn-opdatering til iOS 8 efter første udgave var fyldt med fejl

Apple er klar med anden lyn-opdatering af iOS 8 efter den første opdatering var fyldt med fejl, der har fået flere vigtige funktioner i iPhone til at gå ned.

Artikel top billede

Apple er klar med en ny opdatering til iOS 8, der kommer i stedet for den første opdatering, iOS 8.0.1, der indeholdte fejl, som delvist gjorde de nye iPhone 6'ere uanvendelige.

Den fejlbehæftede opdatering udløste straks en strøm af klager fra brugerne af de nye iPhone 6 og iPhone 6 Plus.

Det kan du læse mere om her: Apple trækker iOS 8-opdatering tilbage.

Klagerne fik Apple til at trække opdateringen tilbage blot halvanden timer efter, at den var blevet udsendt.

Nu er selskabet altså klar med en ny opdatering, iOS 8.0.2, hvor problemerne angiveligt er blevet fikset.

De medførte, at Touch ID ikke kunne anvendes, ligesom telefonerne pludselig ikke længere kunne få forbindelse med mobil-netværk.

Ifølge Apple indeholder iOS 8.0.2 både rettelser til fejlene i iOS 8.0.1 samt de oprindelige fejlrettelser i den første opdatering.

Blandt andet retter Apple en fejl, der har gjort, at ikke alle apps har været i stand til at få adgang til telefonens billeder i Photo Library, ligesom selskabet fikser en fejl, der har fået telefonerne til pludselig at stå af mobilnetværket, når de modtager sms eller mms.

Læs også: Apple trækker iOS 8-opdatering tilbage.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S