Digitaliseringsstyrelsen: Lad være med at bruge gamle udgaver af Internet Explorer

Digitaliseringsstyrelsen opfordrer danskerne til at droppe bestemt version af Internet Explorer, som er for usikker til NemID.

Artikel top billede

Med NemID-løsningens overgang fra afviklingen i en Java-applet til en JavaScript-klient går det ikke længere at bruge Internet Explorer 8.

Digitaliseringsstyrelsen opfordrer danskerne til at droppe Microsofts webbrowser version 8 fra 2009, da den ikke afvikler JavaScript på tilfredsstillende vis.

"Det skyldes, at Internet Explorer 8 genererer en række fejl, når brugerne forsøger at logge ind med den nye NemID-klient," skriver Digitaliseringsstyrelsen på sin hjemmeside.

Styrelsen nævner også, at der er af sikkerhedsmæssige årsager er mange er flere grunde til at droppe den fem år gamle browser. Et af argumenterne er, at Microsoft stopper sine sikkerhedsopdateringer til Internet Explorer 8 om et lille halvandet år - den 12. januar 2016.

Ingen Internet Explorer 8-support

Med opfordringen om at droppe Internet Explorer 8 skriver Digitaliseringsstyrelsen samtidig, at browseren ikke længere vil blive understøttet i NemID-regi.

Det betyder, at der ikke er nogen hjælp at hente, hvis en Internet Explorer 8-brugere har problemer med at logge på med sit NemID, mens leverandøren Nets heller ikke længere tester løsninger op mod Internet Explorer 8.

I dag er det da også kun tre procent af danskerne, der benytter Internet Explorer 8 i forbindelse med login på Borger.dk. I hele tal svarer det til godt 40.000 danskere, der månedligt stadig benytter den noget bedagede browser i forbindelse med Borger.dk-login.

Digitaliseringsstyrelsen opfordrer samtidig borgerne til at kigge på nyere versioner af Internet Explorer eller benytte nyere Chrome- eller Firefox-browsere.

Læs også:
Alarm: It-kriminelle får udleveret NemID-nøgler på stribe

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    AI-agenterne kommer vrimlende

    Virksomheder er på vej fra store sprogmodeller, der svarer på spørgsmål, til AI-agenter, der kan udføre opgaver på egen hånd. Det gør teknologien mere nyttig – og langt mere risikabel.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job