Digitaliseringsstyrelsen: Lad være med at bruge gamle udgaver af Internet Explorer

Digitaliseringsstyrelsen opfordrer danskerne til at droppe bestemt version af Internet Explorer, som er for usikker til NemID.

Artikel top billede

Med NemID-løsningens overgang fra afviklingen i en Java-applet til en JavaScript-klient går det ikke længere at bruge Internet Explorer 8.

Digitaliseringsstyrelsen opfordrer danskerne til at droppe Microsofts webbrowser version 8 fra 2009, da den ikke afvikler JavaScript på tilfredsstillende vis.

"Det skyldes, at Internet Explorer 8 genererer en række fejl, når brugerne forsøger at logge ind med den nye NemID-klient," skriver Digitaliseringsstyrelsen på sin hjemmeside.

Styrelsen nævner også, at der er af sikkerhedsmæssige årsager er mange er flere grunde til at droppe den fem år gamle browser. Et af argumenterne er, at Microsoft stopper sine sikkerhedsopdateringer til Internet Explorer 8 om et lille halvandet år - den 12. januar 2016.

Ingen Internet Explorer 8-support

Med opfordringen om at droppe Internet Explorer 8 skriver Digitaliseringsstyrelsen samtidig, at browseren ikke længere vil blive understøttet i NemID-regi.

Det betyder, at der ikke er nogen hjælp at hente, hvis en Internet Explorer 8-brugere har problemer med at logge på med sit NemID, mens leverandøren Nets heller ikke længere tester løsninger op mod Internet Explorer 8.

I dag er det da også kun tre procent af danskerne, der benytter Internet Explorer 8 i forbindelse med login på Borger.dk. I hele tal svarer det til godt 40.000 danskere, der månedligt stadig benytter den noget bedagede browser i forbindelse med Borger.dk-login.

Digitaliseringsstyrelsen opfordrer samtidig borgerne til at kigge på nyere versioner af Internet Explorer eller benytte nyere Chrome- eller Firefox-browsere.

Læs også:
Alarm: It-kriminelle får udleveret NemID-nøgler på stribe

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank