Apple står til gevaldigt skattesmæk på flere milliarder kroner

EU er på trapperne med en omfattende undersøgelse af Apples irske skatteforhold. En større bøde i milliardklassen til Apple kan blive resultatet af to årtiers eventuelt manglende skattebetalinger.

Artikel top billede

It-selskabet Apple står anklaget for ulovlige skatteaftaler med den irske regering igennem længere tid, hvilket kan udløse en gigantbøde på 'flere milliarder euros'.

Milliardbøden kan blive en realitet, når EU i denne uge åbner for undersøgelserne af, hvordan multinationale selskaber som Apple, Fiat og Starbucks har lukreret på lyssky skatteaftaler med forskellige europæiske stater som Holland, Irland og Luxembourg.

Indtil videre har EU's hold fundet, at Apple igennem mere end to årtier har modtaget ulovlig statsstøtte i Irland i form af en aftale, hvor Apple betaler under to procent i selskabsskat på den grønne ø, hvor Apple har holdt til siden 1980.

Det skriver Financial Times.

Apple: Vi er uskyldige
Apple selv hævder, at der ikke er noget at komme efter.

"Der har aldrig været nogen specielaftaler, der har aldrig været noget, der minder om statsstøtte," udtaler Apples finansdirektør Luca Maestri til Financial Times.

Han kalder undersøgelsen 'ganske uheldig' og understreger, at Apple har en meget ansvarlig, gennemsigtig og fornuftig tilgang til at komme til bunds i undersøgelserne.

"Vi ved, at vi ikke har gjort noget ulovligt, og vi er meget sikre på, at undersøgelsen også vil vise, at der ikke på noget tidspunkt var nogen særbehandling af os," siger Luca Maestri til finansavisen.

Har sparet kassen på skat

Anklagerne fra EU går ellers på, at Apple med sin aftale om betaling af lav skat fik en positiv særbehandling af den irske regering, som en del af en aftale om at betale lav skat mod at tiltrække arbejdskraft til Irland.

Den irske regering har responderet til EU's skattehåndlangere ved at fastholde, at der ikke er noget at komme efter.

Tidligere har den irske regering set på muligheden for at lukke skattehuller, hvor en virksomhed overfører penge fra irske firmaer til 'statsløse' selskaber, der ikke kan beskattes.

Det menes, at Apple har sparet omkring 240 milliarder kroner - en kvart billion kroner - med det lille trick.

I denne omgang vil EU-anklagerne om Apples eventuelle skattefiduser formentlig blive offentliggjorte i løbet af i dag mandag, hvorefter Apple har 30 dage til at reagere.

Læs også:
Så meget scorer Apple på smart penge-fidus

Derfor kan it-giganternes skatteparadis synke i grus

Google risikerer bøde på 35 milliarder for unfair søgeresultater

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Se alle vores events inden for it

TD SYNNEX Denmark ApS

Networking Presales Specialist

Københavnsområdet

Octocube Games ApS

CIFI Developer

Region Sjælland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-specialister til WAN, Routing og Switching

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS