Google risikerer bøde på 35 milliarder for unfair søgeresultater

Søgeselskabet Google er presset af EU, der vil have søgegiganten til at levere mere fair søgeresultater.

Artikel top billede

EU og Google har nu på fjerde år lagt arm om, hvordan søgegiganten undgår at favorisere sine egne services i de søgeresultater, som millioner og atter millioner af europæere får præsenteret hver dag.

Med en 90 procents markedsandel på søgemarkedet mener EU således, at Google potentielt misbruger sin dominerende markedsposition til at fremhæve sine egne services som eksempelvis Youtube til fordel for konkurrenternes services.

Den snart afgående EU-konkurrencekommissær Joaquín Almunia fortalte i sin sidste afrapportering til Europaparlamentet, at efter tre forsøg på forlig med Google, er tålmodigheden ved at være opbrugt.

Det kan resultere i et formelt sagsanlæg, hvor Google kan risikere at betale 10 procent af sin globale omsætning, hvilket vil sige en bøde på ikke mindre end 35 milliarder kroner.

Det skriver The Guardian.

Værre end Microsoft

Avisen beretter, at EU-kommissæren i sin tale til europaparlamentsmedlemmerne drog paralleller til en anden amerikansk it-gigant.

Det drejer sig om Microsoft, som for nogle år siden endte med at skulle betale flere milliarder kroner til EU's bødekasse for at have udnyttet sit Windows-styresystem til blandt andet at promovere sin egen medieafspiller og webbrowser.

"Microsoft blev undersøgt af EU i 16 år, hvilket er fire gange så lang tid som Google-undersøgelserne har taget, og der er flere problemer med Google, end der har været med Microsoft," sagde Joaquín Almunia i sin tale til Europaparlamentet.

Google gik ellers fri af de samme anklager om konkurrenceforvridning af de amerikanske konkurrencemyndigheder tilbage i januar 2013.

Europæiske stornationer som Tyskland og Frankrig har dog kæmpet hårdt for, at Google skal levere mere fair søgeresultater eller betale ved kasse 1.

Kan blive en dansk sag

Da Joaquín Almunia går af som kommissær i næste måned, bliver det formentlig danske Margrete Vestager, der som ny konkurrencekommissær skal arve sagen mod Google.

Søgegiganten har i flere omgang forsøgt at stille EU tilfreds, og meldingen fra Google lyder, at selskabet fortsat vil samarbejde med EU om at få ryddet bekymringerne af vejen.

Sideløbende med sagen om Googles eventuelle favorisering af sine egne services i søgeresultaterne, har EU lige åbnet en sag mod Googles måde at fremme selskabets søge- og korttjenester på via sit smartphone-system Android.

Derudover har EU for nyligt også tvunget Google til at fjerne folk fra søgeresultaterne, hvis de ønsker og kan argumentere for det rimelig at forsvinde fra Googles søgesfære. 

Læs også: 

Nu får Google tommelskruerne på: Brugerne skal kunne styre deres data

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job