Google risikerer bøde på 35 milliarder for unfair søgeresultater

Søgeselskabet Google er presset af EU, der vil have søgegiganten til at levere mere fair søgeresultater.

Artikel top billede

EU og Google har nu på fjerde år lagt arm om, hvordan søgegiganten undgår at favorisere sine egne services i de søgeresultater, som millioner og atter millioner af europæere får præsenteret hver dag.

Med en 90 procents markedsandel på søgemarkedet mener EU således, at Google potentielt misbruger sin dominerende markedsposition til at fremhæve sine egne services som eksempelvis Youtube til fordel for konkurrenternes services.

Den snart afgående EU-konkurrencekommissær Joaquín Almunia fortalte i sin sidste afrapportering til Europaparlamentet, at efter tre forsøg på forlig med Google, er tålmodigheden ved at være opbrugt.

Det kan resultere i et formelt sagsanlæg, hvor Google kan risikere at betale 10 procent af sin globale omsætning, hvilket vil sige en bøde på ikke mindre end 35 milliarder kroner.

Det skriver The Guardian.

Værre end Microsoft

Avisen beretter, at EU-kommissæren i sin tale til europaparlamentsmedlemmerne drog paralleller til en anden amerikansk it-gigant.

Det drejer sig om Microsoft, som for nogle år siden endte med at skulle betale flere milliarder kroner til EU's bødekasse for at have udnyttet sit Windows-styresystem til blandt andet at promovere sin egen medieafspiller og webbrowser.

"Microsoft blev undersøgt af EU i 16 år, hvilket er fire gange så lang tid som Google-undersøgelserne har taget, og der er flere problemer med Google, end der har været med Microsoft," sagde Joaquín Almunia i sin tale til Europaparlamentet.

Google gik ellers fri af de samme anklager om konkurrenceforvridning af de amerikanske konkurrencemyndigheder tilbage i januar 2013.

Europæiske stornationer som Tyskland og Frankrig har dog kæmpet hårdt for, at Google skal levere mere fair søgeresultater eller betale ved kasse 1.

Kan blive en dansk sag

Da Joaquín Almunia går af som kommissær i næste måned, bliver det formentlig danske Margrete Vestager, der som ny konkurrencekommissær skal arve sagen mod Google.

Søgegiganten har i flere omgang forsøgt at stille EU tilfreds, og meldingen fra Google lyder, at selskabet fortsat vil samarbejde med EU om at få ryddet bekymringerne af vejen.

Sideløbende med sagen om Googles eventuelle favorisering af sine egne services i søgeresultaterne, har EU lige åbnet en sag mod Googles måde at fremme selskabets søge- og korttjenester på via sit smartphone-system Android.

Derudover har EU for nyligt også tvunget Google til at fjerne folk fra søgeresultaterne, hvis de ønsker og kan argumentere for det rimelig at forsvinde fra Googles søgesfære. 

Læs også: 

Nu får Google tommelskruerne på: Brugerne skal kunne styre deres data

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2026 | Gratis deltagelse

    KMD A/S

    Projektleder

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger dygtig medarbejder til forvaltning af samfundskritiske IT-systemer i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Danoffice IT

    Netværksarkitekt med kundeflair

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior Solution Architect

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS