Chat-krigen spidser til: Google kan være på vej med ny tjeneste

Forbrugerne sværger i stigende grad til chat-apps frem for sms. Nu er Google ifølge et medie på vej med en helt ny chat-app, der skal kæmpe mod blandt andre WhatsApp og Viber.

Artikel top billede

Sms'en får i disse år i stigende grad baghjul af de mange chat-apps til smartphones - heriblandt apps som Viber, WhatsApp, Snapchat, KakaoTalk, iMessage og Skype.

Den tendens forsøger blandt andre Facebook at udnytte med Facebook Messenger.

Jo mere populær, man kan gøre en chat-app, jo mere tilknyttet bliver brugerne nemlig til dit online-univers, og jo stærkere står din annonce-forretning.

Det kan også meget vel være forklaringen på, at Google nu tilsyneladende er på vej med en helt ny chat-app, som man kan læse om i Economic Times fra Indien.

Google har længe haft forskellige chat-løsninger på de mobile platforme, men ifølge Economic Times udspringer det nye tiltag fra Googles side af, at selskabet tabte slaget om den ultra-populære WhatsApp til Facebook, der købte tjenesten tidligere i år for 100 milliarder kroner.

Kilder siger til mediet, at Google arbejder på at kunne lancere en Google messenger i Indien i 2015, og at Nikhyl Singhal, der står i spidsen for blandt andet Googles Hangouts, Photos og Google+ har været i landet for nylig med netop det ærinde.

"I modsætning til andre Google-produkter vil messenger ikke tvinge brugerne til at bruge deres Google-login," lyder det i Economic Times, der også skriver, at kilder fortæller, at Google-tjenesten vil blive gratis at anvende.

Google har ikke ønsket at kommentere historien i Economic Times, men hvis kilderne taler sandt, er det næppe nogen tilfældighed, at det netop er i Indien, at Google har planer om en nu chat-app.

Indien har kurs imod at blive verdens næststørste smartphonemarked, kun overgået af Kina, og tjenester som Viber, WeChat og Line er allerede meget populære i landet ifølge Economic Times.

Kan give sikkerhedsudfordringer

Også her i Danmark bruger stadig flere forbrugere chat-apps til kommunikation.

Det kan give visse udfordringer i ikke mindst virksomheder og organisationer, hvor det ikke er helt ligegyldigt, hvor der kommunikeres om fortrolige informationer.

For it-afdelingen og de sikkerhedsansvarlige i virksomhederne kan de nye kommunikationskanaler formentlig godt afstedkomme en vis hovedpine - men man kan minimere risiciene ved at gribe tendens an på den rette måde.

"Bekymringen er, at der er fortrolig virksomhedsinformation, som vi ikke har styr på, men at begynde at sætte begrænsninger på devices vil være som at prøve at bygge en halv dæmning," har Jørgen Sørensen fra Deloittes Cyber Security Services i Danmark forklaret til Computerworld.

"Det at spærre noget er sjældent den rigtige løsning," har han udtalt - læs her, hvordan du i stedet kan gribe de mange chat-apps an.

Læs også:

Chat-apps buldrer frem: Derfor kan du ikke forhindre det

Ray Ozzie forlod Microsoft - nu klar med app der ‘revolutionerer' vores kommunikation

Derfor smadrer chat-apps sms'en: Kan noget særligt

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Computerworld Summit 2026 - København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Sikkerhed | Online

    NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

    Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Se alle vores events inden for it

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    IGNITE Graduate Program 2026

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    PET søger nysgerrig og udviklingsorienteret IT-infrastrukturtekniker

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect