It-bøvl bremser udbetalingen af oktober-lønnen for massevis af danskere

Det er langt fra alle, der har fået udbetalt månedens gage. Der er nemlig knas med it-systemerne. Nets aner ikke hvor mange, der er berørt.

Artikel top billede

For størstedelen af danskere er månedens højdepunkt nok lønningsdag.

Desværre må rigtig mange se langt efter lønchecken i dag.

Det er blandt andet kunderne i Nordea, der ikke har fået overført penge i nattens løb.

Læs Nets kommentar klokken 10:45: Nets efter manglende lønudbetalinger: En kompleks sag.

"Vores teknikere arbejder på at få det løst, men vi kan endnu ikke sige, hvornår lønnen bliver tilgængelig," siger Stephan Ghisler-Solvang, der er pressechef i Nordea, til DR Nyheder.

Ifølge flere Facebook-opdateringer har Danske Banks kunder angiveligt også problemer med at få pengene overført til de korrekte konti.

Nets kender ikke antallet

Det er som bekendt Nets, der skal holde styr på it-infrastrukturen, men her er man endnu ikke helt sikker på hvor mange danskere, der er blevet berørt af uheldet.

Problemet består ifølge en pressemedarbejder i Nets af en forsinkelse i de it-systemer, der skal sørge for, at transaktionerne bliver gennemført.

Knuderne på tråden skulle dog være løst.

"Problemet er løst, men det har givet forsinkelser i forhold til lønudbetalingen flere steder. Vi forventer, at tingene kører igen, så lønnen skulle være på vej," det fortæller Michael Juul Ruggard, der er pressemand i Nets, til DR Nyhederne.

Ifølge Nets er pengene altså på vej til din konto i løbet af dagen.

Læs også:
Tidligere KMD-boss skal sælge lønsystemer

Nets skal betale dummebøde for langvarigt nedbrud

Nets tavs efter mega-nedbrud

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job