Tidligere KMD-boss skal sælge lønsystemer

Tidligere topchef i KMD, Lars Monrad-Gylling, skal være bestyrelsesformand i det succesfulde jyske it-firma Proløn. Der er et krav om voldsom vækst.

Artikel top billede

Kapitalfonden Maj Invest har allieret sig med KMD's tidligere topchef, Lars Monrad-Gylling, i en overtagelse af det jyske it-firma Proløn A/S.

Maj Invest overtager ifølge dagbladet Børsen 75 procent af selskabets aktier.

Samtidig bliver Monrad-Gylling ifølge avisen indsat som bestyrelsesformand i selskabet med en personlig aktiepost på beskedne to procent.

Den nye hovedaktionær vil desuden skifte ud på direktørposten, hvor den nuværende CEO, Jens Møldrup Jensen, trækker sig. De resterende 23 procent af selskabets aktier kommer til at ligge hos Proløns stiftere.

Proløn har omkring 20 medarbejdere, og selskabet leverer it-systemer til administration og udbetaling af løn.

Når Lars Monrad-Gylling træder ind i bestyrelseslokalet har han en ambitiøs fem års-plan under armen, som stiller krav om, at Proløn skal levere en årlig vækst på ti procent.

Partner i Maj Invest, Niels Toft, erkender overfor Børsen, at det er en ambitiøs plan. Især i betragtning af at markedet for lønsystemer de seneste år har ligget fladt.

Men han tror på, at Lars Monrad-Gylling med sin baggrund som topchef i KMD er den rigtige mand til at føre planen ud i livet.

"Vi har brug for at få folk ind med specialviden indenfor dette område, og her er Lars Monrad-Gylling oplagt," siger Niels Toft til avisen.

Lars Monrad-Gylling er enig i, at vækstkravet er højt sat, men mener, at målet er realistisk. Men det kræver, at Proløn øger salget ved at få fat på kunder i industrier, hvor man ikke er repræsenteret i dag.

"Ja, 10 procent (vækst, red.) er ambitiøst, men det mener jeg godt kan lade sig gøre," siger Lars Monrad-Gylling til Børsen.

Skal vækstplanerne i Proløn realiseres kan selskabet blandt andet ende i konkurrence med Lars Monrad-Gyllings gamle arbejdsplads. Det kan du læse mere om her.

Proløn er stiftet i 2001. Selskabet er hjemmehørende i Randers, og det har siden starten haft solide resultater med et overskud før skat i 2013 på godt 22 millioner kroner.

Læs også:

Lars Monrad-Gylling: Derfor stopper jeg i KMD nu

Opkøbt jysk succesfirma vil satse på to it-kæmper

Annonce

Annonceindlæg fra Genetec

Fysisk sikkerhed må ikke være it-chefens blinde vinkel

Digital robusthed handler ikke kun om firewalls. Det handler også om, hvem der kan gå direkte ind ad døren til serverrummet

Navnenyt fra it-Danmark

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,