Amerikansk valg igen præget af flere computer-problemer

Igen blev et amerikansk valg ramt af flere it-nedbrud. I flere stater måtte vælgerne forlade valgstederne uden at sætte kryds, mens valgmaskinerne andre steder placerede krydser på de forkerte kandidater.

Artikel top billede

Mens danske politikere langsomt gør sig klar til folketingsvalg senest til næste år, har de amerikanske vælgere i går været til midtvejsvalg om magtfordelingen i Kongressen og på flere guvernørposter.

Ligesom i den amerikanske delstat Florida ved 2000-præsidentvalget mellem George Bush og Al Gore var der også denne gang digitalt kaos i stemmeboksen.

Det var således ikke kun Demokraterne, som fik smæk ved valget, da flere it-systemer også blev knockoutet på valgdagen.

Stemte på forkerte kandidater

32 stemmemaskiner med 10 år på bagen i staten Virginia blev funktionsuduelige under valget, så flere krydser blev placeret på kandidater, som vælgerne ikke havde valgt, melder 13news.now.

Det vides endnu ikke, om stemmefejlene skyldtes skader under transporten til valgstederne, eller om AccuVote TSX Touch Screen-maskinerne blot var blevet gamle og aldrig burde være stillet op til valget.

I North Carolina var der også knas med maskineriet, da 10 valgsteder havde modtaget de forkerte USB-nøgler. Derfor blev valget flere steder i Cumberland County fra morgenstunden udskudt i to timer, inden man gik over til papirstemmesedler.

Flere vælgere havde på daværende tidspunkt allerede forladt valgstederne, fordi de skulle tilbage til arbejde, fortæller nyhedsmediet abc11.com. Et enkelt valgsted løb man efterfølgende tør for papirstemmesedler, hvilket betegnes som en menneskelig fejl ved manglende backup af backup-papiret.

Fejlramte USB-nøgler 
I staten Michigan i det nordøstlige USA havde de valgtilforordnede et sted svært ved at loade den korrekte liste med de tilladte vælgere ind i et computersystem fra USB-nøgler, hvilket også her forsinkede valget.

I lighed med vælgere i North Carolina var flere vælgere i Michigan smuttet uden at sætte deres kryds, da systemet var på plads kort tid efter, skriver mlive.com

En endnu ukendt computerfejl i staten Connecticut fik en dommer til at kræve, at valgstederne holdt åbent en time mere. I Indiana blev det rapporteret, at der var fejl med opstarten af it-systemerne på fem valgsteder, hvorefter valgstederne blev lukket, skriver Slashdot.org

De mange computerrelaterede fejl på valgdagen får it-mediet Ars Technica til at opfordre de ansvarlige politikere til at kigge mod Estland, hvor der er blevet afholdt elektroniske valg over internettet i snart et årti. 

Det estiske e-valg har Computerworld tidligere beskrevet, hvilket du kan læse mere om her.

Tidligere har der i Danmark været en heftig debat om, hvorvidt vi skal indføre elektroniske valg. Det kan du læse mere om her

Læs også: 
Sådan har Norge fået e-valg til at fungere

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Se alle vores events inden for it

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Teknisk Risiko Manager i Cyberdivisionen – vær med til at gøre en forskel for national sikkerhed!

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

IGNITE Graduate Program 2026

Midtjylland

BEC

Risk Officer

Region Sjælland

Netcompany A/S

IT Manager

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

Lasse Fletcher

inciro K/S

Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

Niko Phonekeo

Norriq Danmark A/S