Gratis Office til Android på vej: Microsoft søger Android-brugere til beta-test

Microsoft er på trapperne med en særlig Android-udgave af Office, der bliver gratis. Men det er kompliceret at udvikle til Android. Derfor søger Microsoft nu Android-brugere, der vil være med til at teste beta-udgaven.

Artikel top billede

Microsoft er på trapperne med en særlig udgave af Office til Android-baserede tablet-computere.

Selskabet efterlyser netop nu Android-brugere, der vil beta-teste den kommende Office til Android.

De har mulighed for at registrere sig i den kommende uge, hvorefter Microsoft vil udsende en preview-udgave af Office til Android til dem som led i beta-programmet.

Det er planen, at Office til Android skal lanceres i begyndelsen af 2015.

Ifølge Microsoft skal man for at komme i betragtning have en Android-tablet med en skærmstørrelse mellem syv tommer og 10,1 tommer, som skal køre med Android 4.4 KitKat - og ikke den nyeste udgave, Android 5 Lollipop.

Android-udgaven af Office kommer i kølvandet på iPad-udgaven, som Microsoft lancerede i foråret.

Det kan du læse mere om her: Microsoft i kovending: Lancerer kæmpeprogram til iPad

Dengang udsendte Microsoft ikke en preview-version, men lancerede pludseligt og uden varsel den pågældende Office-pakke.

Analytikere peger på, at Microsoft nu vælger en model med flere måneders beta-test, fordi det er en ganske kompleks opgave at udvikle noget så komplekst som Office til Android-platformen.

Det skyldes eksempelvis den meget store diversitet i skærm-størrelser på de mange forskellige Android-baserede tablet-computere, de mange forskellige versioner af styresystemet, forskelle i skærm-opløsninger og lignende.

Her var det meget nemmere for Microsoft at blive klar med en Office-udgave til iPad, hvor der kun er to skærm-størrelser på markedet.

Angiveligt vil Android-udgaven til Office komme til at ligne iPad-udgaven, idet den vil indeholde Excel, PowerPoint og Word.

Office til Android vil blive gratis i basis-udgaven. Det samme har Microsoft netop meddelt vil gælde Office til iPad.

Det kan du læse mere om her: Microsoft dropper betaling: Office bliver gratis til iOS og Android

Du finder Microsoft såkaldte 'preview nomination form' her, hvor du kan registrere dig, hvis du ønsker at modtage en preview-udgave af Office til Android.

Læs også:

Dommen over Office til iPad: Geniale eller gumpetunge apps?

Det nye Microsoft: Gratis software i massevis og magten tilbage til brugeren

Microsofts nye Office-plan: Sådan skal løsningerne fungere nu

Microsofts mobile løsninger: Det har giganten lært af fortidens fejl

Annonce

Annonceindlæg fra Computerworld

Hvad sker der, når bryllupsrejsen med AI er forbi?

Lige nu er det svært ikke at være begejstret for AI.

Navnenyt fra it-Danmark

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,