Ny iOS-opdatering redder håbløst langsomme iPhones og iPads

iPhone 4S og iPad 2 har svært ved at magte iOS 8 fra Apple, og styresystemet hakker derfor alt for meget. Ny opdatering fra Apple skal løse problemet.

Artikel top billede

Det er en velkendt problemstilling, at nye iOS-opdateringer fra Apple kan risikere at gøre din aldrende iPhone eller iPad noget sløv i optrækket. 

Det så vi blandt andet med iOS 7, der gjorde det slemme ved iPhone 4, og det samme har været tilfældet med frigivelsen af iOS 8.

iOS 8 er tilsyneladende lidt for krævende for hardwaren i iPad 2 og iPhone 4S - de to ældste produkter, der får adgang til denne version af Apples styresystem.

Nu har Apple imidlertid frigivet opdateringen iOS 8.1.1, der skal kunne mindske problemerne med langsomme iPhones og iPads.

"Denne release inkluderer bug fixes, øget stabilitet og performance-forbedringer til iPad 2 og iPhone 4S," skriver Apple om iOS 8.1.1.

Opdateringen kan hentes ved, at du går ind under "Indstillinger - Generelt - Softwareopdatering" på iPhonen eller iPad'en.

Prøv også med disse tiltag

Selvom denne slags performance-opdateringer som regel hjælper de enheder, der har en lidt ældre indmad og derfor har svært ved at køre styresystemet flydende, er der samtidg nogle ting, du kan gøre for at forbedre ydelsen yderligere.

Computerworld har tidligere bragt en guide til, hvordan du ved at slå nogle bestemte funktioner fra i softwaren, kan mindske presset på hardwaren.

Dermed kan du igen få en telefon eller tablet, der virker nogenlunde ung og frisk - også selvom den har et par år på bagen. 

Du finder guiden her: Fire lette trin: Få hastigheden tilbage i din iPhone eller iPad

Læs også:

Gør Apple din gamle iPhone sløv med vilje?

Apple klar med ny lyn-opdatering til iOS 8 efter første udgave var fyldt med fejl

Her er de vigtige erhvervsfunktioner i iOS 8

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Charlottenlund

Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S