Ny iOS-opdatering redder håbløst langsomme iPhones og iPads

iPhone 4S og iPad 2 har svært ved at magte iOS 8 fra Apple, og styresystemet hakker derfor alt for meget. Ny opdatering fra Apple skal løse problemet.

Artikel top billede

Det er en velkendt problemstilling, at nye iOS-opdateringer fra Apple kan risikere at gøre din aldrende iPhone eller iPad noget sløv i optrækket. 

Det så vi blandt andet med iOS 7, der gjorde det slemme ved iPhone 4, og det samme har været tilfældet med frigivelsen af iOS 8.

iOS 8 er tilsyneladende lidt for krævende for hardwaren i iPad 2 og iPhone 4S - de to ældste produkter, der får adgang til denne version af Apples styresystem.

Nu har Apple imidlertid frigivet opdateringen iOS 8.1.1, der skal kunne mindske problemerne med langsomme iPhones og iPads.

"Denne release inkluderer bug fixes, øget stabilitet og performance-forbedringer til iPad 2 og iPhone 4S," skriver Apple om iOS 8.1.1.

Opdateringen kan hentes ved, at du går ind under "Indstillinger - Generelt - Softwareopdatering" på iPhonen eller iPad'en.

Prøv også med disse tiltag

Selvom denne slags performance-opdateringer som regel hjælper de enheder, der har en lidt ældre indmad og derfor har svært ved at køre styresystemet flydende, er der samtidg nogle ting, du kan gøre for at forbedre ydelsen yderligere.

Computerworld har tidligere bragt en guide til, hvordan du ved at slå nogle bestemte funktioner fra i softwaren, kan mindske presset på hardwaren.

Dermed kan du igen få en telefon eller tablet, der virker nogenlunde ung og frisk - også selvom den har et par år på bagen. 

Du finder guiden her: Fire lette trin: Få hastigheden tilbage i din iPhone eller iPad

Læs også:

Gør Apple din gamle iPhone sløv med vilje?

Apple klar med ny lyn-opdatering til iOS 8 efter første udgave var fyldt med fejl

Her er de vigtige erhvervsfunktioner i iOS 8

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

    Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

    Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura