Ny iOS-opdatering redder håbløst langsomme iPhones og iPads

iPhone 4S og iPad 2 har svært ved at magte iOS 8 fra Apple, og styresystemet hakker derfor alt for meget. Ny opdatering fra Apple skal løse problemet.

Artikel top billede

Det er en velkendt problemstilling, at nye iOS-opdateringer fra Apple kan risikere at gøre din aldrende iPhone eller iPad noget sløv i optrækket. 

Det så vi blandt andet med iOS 7, der gjorde det slemme ved iPhone 4, og det samme har været tilfældet med frigivelsen af iOS 8.

iOS 8 er tilsyneladende lidt for krævende for hardwaren i iPad 2 og iPhone 4S - de to ældste produkter, der får adgang til denne version af Apples styresystem.

Nu har Apple imidlertid frigivet opdateringen iOS 8.1.1, der skal kunne mindske problemerne med langsomme iPhones og iPads.

"Denne release inkluderer bug fixes, øget stabilitet og performance-forbedringer til iPad 2 og iPhone 4S," skriver Apple om iOS 8.1.1.

Opdateringen kan hentes ved, at du går ind under "Indstillinger - Generelt - Softwareopdatering" på iPhonen eller iPad'en.

Prøv også med disse tiltag

Selvom denne slags performance-opdateringer som regel hjælper de enheder, der har en lidt ældre indmad og derfor har svært ved at køre styresystemet flydende, er der samtidg nogle ting, du kan gøre for at forbedre ydelsen yderligere.

Computerworld har tidligere bragt en guide til, hvordan du ved at slå nogle bestemte funktioner fra i softwaren, kan mindske presset på hardwaren.

Dermed kan du igen få en telefon eller tablet, der virker nogenlunde ung og frisk - også selvom den har et par år på bagen. 

Du finder guiden her: Fire lette trin: Få hastigheden tilbage i din iPhone eller iPad

Læs også:

Gør Apple din gamle iPhone sløv med vilje?

Apple klar med ny lyn-opdatering til iOS 8 efter første udgave var fyldt med fejl

Her er de vigtige erhvervsfunktioner i iOS 8

Annonce

Event: Årets CIO 2027

Andre events |

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2027 afholdes for 22 gang, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

3. juni 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S