Samsung på vej med særlig smartphone - er fleksibel og kan foldes

Samsung kommer inden nytår med en fleksibel smartphone, der kan foldes.

Artikel top billede

Foto: IDG

Det går ikke godt for verdens største smartphone-fabrikant.

På trods af stadig at være den førende producent af smartphones, så faldt Samsungs salg af mobiltelefoner med skyhøje 74 procent i tredje kvartal.

Det var specielt Apple og de kinesiske firmaer Xiaomi og Lenovo, som åd sig ind på den koreanske gigant.

Derfor har Samsung meldt ud, at de vil lave 30 procent færre telefoner i løbet af næste år, hvilket skal give en større besparelse - og det er færre telefoner, som forbrugerne skal tage stilling til.

Men derfor skal vi stadig ikke snydes for Samsungs til tider vilde forsøg på at innovere markedet.

Ifølge Samsungs chef for business strategy-teamet, Lee Chang-hoon, så er selskabet på vej med en smartphone med fleksibel skærm, der kan foldes.

Det fortalte han til Samsungs Investor Forum 2014 i New York ifølge ZDNet.

Samsung får travlt

Telefonen kan foldes sammen over midten som en klassisk klaptelefon, men telefonen er stadig ikke helt færdigudviklet, fortalte Lee Chang-hoon.

Derfor har Samsung noget travlt, hvis selskabet nå dets egen målsætning om at lancere telefonen før årsskiftet.

"Vi går efter at klare en produktion af 30.000 til 40.000 fleksible skærme i slutningen af 2015. Kun Samsung vil kunne producere så store mængder af fleksible skærme, og vi agter at bringe et produkt med fleksibel skærm inden udgangen af i år, "siger Lee Chang-hoon foran investorerne ifølge ZDNet.

Samsung har tidligere fremvist fleksible skærme, men udover den kurvede Note Edge og nogle af deres smartwatches, så har Samsung ikke udnyttet teknologien.

Læs også: Samsung skærer drastisk ned: Du kan forvente langt færre Samsung-modeller i fremtiden

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S