International hæder: Danmark kåret til verdensmester i it

Danmark træder op på den øverste skammel i en undersøgelse over verdens mest it-parate lande. Andre ranglister viser dog, at vi er i frit fald på it-fronten.

Artikel top billede

Den internationale telekommunikationsorganisation (ITU) under FN har udråbt Danmark som det mest it-parate land på en liste over 166 nationer.

Mere konkret har ITU i sit udviklingsindeks placeret Danmark på førstepladsen, når det kommer til vores adgang til it, vores it-brug og danskernes kundskaber udi det digitale univers.

På en skala fra 0 til 10 scorer Danmark 8,86 i toppen, mens Den Centralafrikanske Republik kan notere en score på 0,96 i bunden.

Bytter plads i toppen

Gennemsnittet i ITU's indeks ligger på 4,77.

Her er det Europa med et gennemsnit på 7,14, der er klart den mest it-parate region.

Danmark måtte ved sidste års måling tage til takke med en andenplads, som nu tilfalder Sydkorea, der ellers har ligget lunt på det allerøverste trin over længere tid.

På de efterfølgende placeringer lande som Sverige, Island, Storbritannien, Norge, Holland og Finland.

It'en hjemland, USA, er at finde nede på en 14. plads.

Kigger på 11 faktorer

I alt har ITU kigget på 11 faktorer i bestræbelserne på at de 166 lande på sin liste over it-parathed.

Det drejer sig blandt andet om udbredelsen af mobiltelefoner, internet-forbindelser og andelen af husstande med computere.

ITU måler desuden også på landenes alfabetisme og uddannelsesniveau for at give sit bud på, hvor man finder verdens mest it-venlige land.

Du kan selv læse mere om undersøgelsen på ITU's hjemmeside eller dykke direkte ned i den bagvedliggende rapport.

Ro på, tak

At Danmark ligger på førstepladsen på ITU's liste er naturligvis både godt og glædeligt. 

Men det er nok for tidligt at skylle glæden ned med champagne, da andre undersøgelser viser, at Danmark er i frit fald på it-fronten

Blandt andre World Economic Forum har haft rangeret Danmark som nummer verdens et i perioden 2006 til 2009, hvorefter den helt store nedtur begyndte. 

I dag er Danmark røget ned på en 13.plads på World Economic Forums liste over nationers it-kundskaber.

Det er især det danske erhvervslivs it-brug, der trækker Danmark i den forkerte retning på den liste. 

Læs også:
Fuld fart frem: Danmark har verdens fjerde-hurtigste mobilbredbånd

Annonceindlæg fra Conscia

Internettets smutveje er smarte – men hvad gør I for at sikre dem?

Det er fristende at spare tid med lækre internetapps og GenAI. Men pas på. Uautoriseret brug risikerer at underminere hele forretningsgevinsten.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Burak Cavusoglu som Datateknikerelev ved afd.Thisted og afd. Rønnede. Nyt job

Burak Cavusoglu

Netip A/S

Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Anders Kirk Madsen som Tech Lead. Anders skal især beskæftige sig med at hjælpe Signiflys offentlige og private kunder med at styrke forretningen gennem teknisk solide løsninger. Anders kommer fra en stilling som Business Architect hos SOS International. Nyt job
Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse