International hæder: Danmark kåret til verdensmester i it

Danmark træder op på den øverste skammel i en undersøgelse over verdens mest it-parate lande. Andre ranglister viser dog, at vi er i frit fald på it-fronten.

Artikel top billede

Den internationale telekommunikationsorganisation (ITU) under FN har udråbt Danmark som det mest it-parate land på en liste over 166 nationer.

Mere konkret har ITU i sit udviklingsindeks placeret Danmark på førstepladsen, når det kommer til vores adgang til it, vores it-brug og danskernes kundskaber udi det digitale univers.

På en skala fra 0 til 10 scorer Danmark 8,86 i toppen, mens Den Centralafrikanske Republik kan notere en score på 0,96 i bunden.

Bytter plads i toppen

Gennemsnittet i ITU's indeks ligger på 4,77.

Her er det Europa med et gennemsnit på 7,14, der er klart den mest it-parate region.

Danmark måtte ved sidste års måling tage til takke med en andenplads, som nu tilfalder Sydkorea, der ellers har ligget lunt på det allerøverste trin over længere tid.

På de efterfølgende placeringer lande som Sverige, Island, Storbritannien, Norge, Holland og Finland.

It'en hjemland, USA, er at finde nede på en 14. plads.

Kigger på 11 faktorer

I alt har ITU kigget på 11 faktorer i bestræbelserne på at de 166 lande på sin liste over it-parathed.

Det drejer sig blandt andet om udbredelsen af mobiltelefoner, internet-forbindelser og andelen af husstande med computere.

ITU måler desuden også på landenes alfabetisme og uddannelsesniveau for at give sit bud på, hvor man finder verdens mest it-venlige land.

Du kan selv læse mere om undersøgelsen på ITU's hjemmeside eller dykke direkte ned i den bagvedliggende rapport.

Ro på, tak

At Danmark ligger på førstepladsen på ITU's liste er naturligvis både godt og glædeligt. 

Men det er nok for tidligt at skylle glæden ned med champagne, da andre undersøgelser viser, at Danmark er i frit fald på it-fronten

Blandt andre World Economic Forum har haft rangeret Danmark som nummer verdens et i perioden 2006 til 2009, hvorefter den helt store nedtur begyndte. 

I dag er Danmark røget ned på en 13.plads på World Economic Forums liste over nationers it-kundskaber.

Det er især det danske erhvervslivs it-brug, der trækker Danmark i den forkerte retning på den liste. 

Læs også:
Fuld fart frem: Danmark har verdens fjerde-hurtigste mobilbredbånd

Navnenyt fra it-Danmark

Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

Niels Bjørndal Nygaard

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

Christian Homann

Netip A/S