TDC hæver priserne på 165 produkter fra nytår - hundredetusindvis af kunder bliver ramt

756.000 fastnetkunder skal betale mere for opkald. TDC hæver også priserne på tv-pakker, mobil-pakker og bredbånds-pakker.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

TDC hæver fra nytår priserne på 165 produkter og pakkeløsninger.

De største prisstigninger vil blive på helt op til 34 procent eller op til 528 kroner om året, skriver Morgenavisen Jyllands-Posten.

Prisstigninger rammer blandt andre TDC's 756.000 fastnet-kunder, hvis pris stiger med 10 procent for opkald, efter TDC for et halvt år siden hævede abonnements-prisen med 22 procent.

Også prisen for TDC's tv-pakker og mobil-pakker stiger.

Sydbank-analytiker Morgen Imsgard har tidligere vurderet, at TDC tjener kassen på sin fastnetforretning, som selskabet derfor vil kæmpe for at holde i live så lang tid som muligt og få så mange penge ud af som muligt.

Han har vurderet, at den sidste private fastnetkunde vil forlade TDC i 2020.

Det kan du læse mere om her: Millionerne fosser ud af TDC sammen med fastnetkunderne.

Det danske telemarked har længe været stærkt konkurrence-præget, og en række af teleselskaberne har løbende beklaget, at de har været nødt til at blive ved med at sænke priserne for at kunne matche konkurrenternes tilbud.

Det kan du læse mere om her: TDC, Telia, Telenor og 3: Nu er de fire - men snart kun tre

Alligevel er der ingen vej uden om at sætte priserne op, fortæller direktør for TDC Privat, Frederik Sjørslev, til avisen.

Han fortæller, at TDC også hævede priserne 1. januar 2013 og 1. januar 2014, og at TDC 'nok også' kommer til at hæve dem igen 1. januar 2016.

"Det er jo det, der gør, at vi kan fastholde årlige investeringer på 3,7 milliarder kroner i dansk infrastruktur," siger han til avisen.

Analytikere vurderer overfor avisen, at TDC er nødt til at skrue op for priserne, fordi selskabet taber kunder på alle områder undtagen bredsbåndsområdet.

TDC fik i 2013 et overskud på 3,1 milliarder kroner. Det kan du læse mere om her: TDC hårdt presset - men skovler penge ind.

Læs også:

TDC hårdt presset: Sådan rammer pris-krigen telegiganten

Her er krisen i den danske telebranche: Derfor vil den ramme dig

TDC's masterplan: Derfor er medarbejderne i farezonen

Den danske telebranche bløder: Markant dyk i omsætning og beskæftigelse

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S