TDC hæver priserne på 165 produkter fra nytår - hundredetusindvis af kunder bliver ramt

756.000 fastnetkunder skal betale mere for opkald. TDC hæver også priserne på tv-pakker, mobil-pakker og bredbånds-pakker.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

TDC hæver fra nytår priserne på 165 produkter og pakkeløsninger.

De største prisstigninger vil blive på helt op til 34 procent eller op til 528 kroner om året, skriver Morgenavisen Jyllands-Posten.

Prisstigninger rammer blandt andre TDC's 756.000 fastnet-kunder, hvis pris stiger med 10 procent for opkald, efter TDC for et halvt år siden hævede abonnements-prisen med 22 procent.

Også prisen for TDC's tv-pakker og mobil-pakker stiger.

Sydbank-analytiker Morgen Imsgard har tidligere vurderet, at TDC tjener kassen på sin fastnetforretning, som selskabet derfor vil kæmpe for at holde i live så lang tid som muligt og få så mange penge ud af som muligt.

Han har vurderet, at den sidste private fastnetkunde vil forlade TDC i 2020.

Det kan du læse mere om her: Millionerne fosser ud af TDC sammen med fastnetkunderne.

Det danske telemarked har længe været stærkt konkurrence-præget, og en række af teleselskaberne har løbende beklaget, at de har været nødt til at blive ved med at sænke priserne for at kunne matche konkurrenternes tilbud.

Det kan du læse mere om her: TDC, Telia, Telenor og 3: Nu er de fire - men snart kun tre

Alligevel er der ingen vej uden om at sætte priserne op, fortæller direktør for TDC Privat, Frederik Sjørslev, til avisen.

Han fortæller, at TDC også hævede priserne 1. januar 2013 og 1. januar 2014, og at TDC 'nok også' kommer til at hæve dem igen 1. januar 2016.

"Det er jo det, der gør, at vi kan fastholde årlige investeringer på 3,7 milliarder kroner i dansk infrastruktur," siger han til avisen.

Analytikere vurderer overfor avisen, at TDC er nødt til at skrue op for priserne, fordi selskabet taber kunder på alle områder undtagen bredsbåndsområdet.

TDC fik i 2013 et overskud på 3,1 milliarder kroner. Det kan du læse mere om her: TDC hårdt presset - men skovler penge ind.

Læs også:

TDC hårdt presset: Sådan rammer pris-krigen telegiganten

Her er krisen i den danske telebranche: Derfor vil den ramme dig

TDC's masterplan: Derfor er medarbejderne i farezonen

Den danske telebranche bløder: Markant dyk i omsætning og beskæftigelse

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Se alle vores events inden for it

Capgemini Danmark A/S

Management Consultant

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Senior eksekveringsspecialist: Fra strategi til målbar levering

Københavnsområdet

KMD A/S

Teknisk Projektleder

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
Forte Advice har pr. 19. januar 2026 ansat Karoline Lotz Jonassen som Head of Business Design. Karoline skal især beskæftige sig med business design, og hvordan kunder strategisk innoverer eller arbejder med nye forretningsområder. Karoline kommer fra en stilling som Future Commerce Lead hos IMPACT Commerce. Nyt job

Karoline Lotz Jonassen

Forte Advice