Nu er den næste version af Bluetooth klar - det får du

Højere sikkerhed, hurtigere dataoverførsler og længere batterilevetid. Der er højdepunkterne i den næste version af Bluetooth, der nu meldes klar til kamp. Det er dog ikke alle, der får glæde af nyhederne.

Artikel top billede

Specifikationerne til version 4.2 af den trådløse Bluetooth-standard er nu officielle.

Det fortæller Bluetooth Special Interest Group (SIG).

Meget kort fortalt fokuserer den kommende standard på at være hurtigere, mere sikker og ikke mindst mere stabil i dataoverførslerne.

Oven i hatten kommer et lavere strømforbrug, hvilket altså skal forlænge batterilevetiden for Bluetooth-udstyret.

Bluetooth er standardteknologi i telefoner og tablets og anvendes til et hav af ting, som eksempelvis at overføre lyd uden kabler.

Internet-i-alt

Holdet, som har bygget standarden, har helt sikkert skelet til internet-i-alt-fremtiden.

Med version 4.2 kommer den nye netværks-protokol IPv6 således på plads, hvilket betyder, at fremtidens smarte enheder kan kommunikere selvstændigt med egen IP-adresse via internettet.

Det er gode nyheder til dem, der glæder sig til at fylde huset med netværkstilkoblet teknologi.

Version 4.2 bliver også forsynet med en bedre krypteringsalgoritme og så skal det være vanskeligere, at spore brugeren af eksempelvis en telefon.

Ikke for alle

Den nye version har også sat damp under de kedler, der skal overføre data.

Bluetooth 4.2 vil skubbe overførselshastigheden i vejret med 2,5 gange den hastighed, de tidligere versioner kan tilbyde.

Ligeledes bliver datapakkekapaciteten øget med næsten ti gange, hvilket potentielt giver langt mere effektive overførsler i form at et reduceret antal fejl og reduceret batteriforbrug.

Det bliver dog ikke alle funktionerne, der er bagudkompatible.

Eksempelvis skal du have den rigtige hardware, der understøtter 4.2, hvis du skal opnå de nye hastigheder, der loves af udviklerholdet.

Bluetooth er dog ikke bange for at melde sig klart ind i kampen om dataoverførslerne i internet-i-alt-alderen, der angiveligt er på trapperne.

"Bluetooth Smart (også kendt som Bluetooth Low Energy, red.) er den eneste teknologi, der kan skaleres i takt med markedet, give udviklerne fleksibilitet nok til at være innovative og derved være platformen for internet of things," lyder det selvsikkert fra Mark Powell, der er administrerende direktør i Bluetooth Special Interest Group, i forbindelse med lanceringen af standardens retningslinjer.

Du kan finde en oversigt over specifikationerne her.

Her kan du møde udviklerholdet bag den nye standard.

Læs også:
Test af Android Wear smartwatch: Statussymbol med stort potentiale

Så vild er den digitale styrthjelm

Under motorhjelmen: Sådan virker Microsoft Band

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

    Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

    Infrastruktur | København

    Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

    Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

    Digital transformation | Aarhus C

    Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Se alle vores events inden for it

    Capgemini Danmark A/S

    SAP S/4HANA Business Controlling

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Unik System Design A/S

    QA Engineer

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S