De fem mest eftertragtede danske it-arbejdspladser

Her er de virksomheder, som de danske it-folk allerhelst vil arbejde for.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Næsten halvdelen af de adspurgte danske it-folk ville melde sig under Googles blå-hvide faner, hvis chancen bød sig.

Det viser en ny arbejdsmarkeds-undersøgelse fra analyseinstituttet Universum.

44,17 procent af de adspurgte rangerer Google som deres førsteprioritet, hvis de frit kunne vælge mellem de mange it-virksomheder på arbejdsmarkedet.

Det er en lille stigning på knap fire procentpoint fra sidste år, hvor Google ligeledes lå øverst i undersøgelsen.

Den nærmeste konkurrent til førstepladsen er Lego, som 26,38 procent af de adspurgte ville vælge.

Undersøgelsen er baseret på 5.020 adspurgte danske it-folk.

Mænd og kvinder er uenige om drømmejobbet

Mens næsten halvdelen af de adspurgte mænd gerne ville arbejde for søgegiganten Google, så forholder det sig ganske anderledes for kvinderne.

Kun 31,65 procent af de adspurgte kvinder er interesseret i et job hos Google.

I stedet vil kvinder i langt højere grad søge job hos enten Lego eller medicinalfirmaet Novo Nordisk.

Den store forskel forklarer Universum i en pressemeddelelse med, at kvinder ønsker at arbejde for en god sag eller for det fælles bedste, mens mænd i højere grad vil dyrke deres entreprenante side.

Stor kønslig lønforskel

Universums undersøgelse viser foruden den store forskel i jobønsker, at der også er et markant spring i løn fra kvinder op til mændene.

Danske it-mænd tjener i gennemsnit 41.722 kroner om måneden, men kvinderne nøjes med 36.580 kroner om måneden.

Læs også: Gratis download: Computerworlds lønstatistik

Universum mener, at en af grundene kan være, at mænd - ifølge undersøgelsen - er mere orienteret mod hurtig forfremmelse og performanceafhængig bonus end kvinder, som i højere grad søger mod job i det offentlige eller inden for undervisning.

Læs også:

Disse firmaer vil danske it-folk helst arbejde for

Dansk it-firma: Derfor får vores ansatte kærlighed og deltid

Se hvor hurtigt dine kolleger i it-branchen skifter job

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job