Ny patch til Windows 7 giver problemer: Bør afinstalleres

Microsoft opfordrer brugere af Windows 7 til at afinstallere en patch, der har givet flere problemer for Windows 7-brugerne.

Artikel top billede

Microsoft opfordrer Windows 7-brugere til omgående at få afinstalleret en opdatering, som selskabet har udsendt.

Afinstallerer man ikke den pågældende patch, risikerer man, at computeren begynder at volde problemer. 

Blandt andet risikerer man angiveligt, at computeren vil nægte at installere nye grafik-drivere, ligesom der er meldinger om, at Windows 7-computerne ikke vil launche Windows Defender samt at der er problemer med VirtualBox og User Account Control.

Opdateringen hedder KB3004394 og blev udsendt sammen med en række øvrige patches 10. december.

Angiveligt er det kun Windows 7, der er ramt - og altså ikke det senere Windows 8.

Microsoft har allerede udsendt en ny patch, der fjerner den fejlramte opdatering fra Windows 7-baserede computere.

Du kan læse mere om løsningen her.

Det er den tredje fejl-rettelse af den store sikkerheds-opdatering, som selskabet udsendte 10.december.

Her har der også været fejl i en opdatering til Exchange Server, hvilket du kan læse mere om her: Microsoft trækker omgående stor Exchange-opdatering tilbage.

Microsoft har ligeledes fornylig opdaget en tredje fejl, der har gjort, at beta-brugerne af selskabets nye Windows 10-styresystem er nødt til helt af afinstallere Office, installere opdateringen og dernæst installere Office igen.

Det kan du læse mere om her: Windows 10-brugere skal fjerne Office - ellers virker sikkerhedsopdatering ikke.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS