Ny patch til Windows 7 giver problemer: Bør afinstalleres

Microsoft opfordrer brugere af Windows 7 til at afinstallere en patch, der har givet flere problemer for Windows 7-brugerne.

Artikel top billede

Microsoft opfordrer Windows 7-brugere til omgående at få afinstalleret en opdatering, som selskabet har udsendt.

Afinstallerer man ikke den pågældende patch, risikerer man, at computeren begynder at volde problemer. 

Blandt andet risikerer man angiveligt, at computeren vil nægte at installere nye grafik-drivere, ligesom der er meldinger om, at Windows 7-computerne ikke vil launche Windows Defender samt at der er problemer med VirtualBox og User Account Control.

Opdateringen hedder KB3004394 og blev udsendt sammen med en række øvrige patches 10. december.

Angiveligt er det kun Windows 7, der er ramt - og altså ikke det senere Windows 8.

Microsoft har allerede udsendt en ny patch, der fjerner den fejlramte opdatering fra Windows 7-baserede computere.

Du kan læse mere om løsningen her.

Det er den tredje fejl-rettelse af den store sikkerheds-opdatering, som selskabet udsendte 10.december.

Her har der også været fejl i en opdatering til Exchange Server, hvilket du kan læse mere om her: Microsoft trækker omgående stor Exchange-opdatering tilbage.

Microsoft har ligeledes fornylig opdaget en tredje fejl, der har gjort, at beta-brugerne af selskabets nye Windows 10-styresystem er nødt til helt af afinstallere Office, installere opdateringen og dernæst installere Office igen.

Det kan du læse mere om her: Windows 10-brugere skal fjerne Office - ellers virker sikkerhedsopdatering ikke.

Event: Computerworld Summit 2026 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

28 april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S