USA: Nordkorea står bag det store Sony-hack

Amerikanske eksperter mener at have identificeret bagmændene bag kæmpehacket af Sony. Angrebet minder forbløffende meget om tidligere angreb - er det udført af samme gruppe?

Artikel top billede

Amerikanske eksperter konkluderer, at Nordkorea står bag det gigantiske hack af den japanske teknologi-kæmpe Sony, som i de seneste uger har været presset i knæ af hacket.

Det kan du læse mere om her: Sony på slagtebænken: Her er læren af det katastrofale hackerangreb

De amerikanske sikkerhedseksperter oplyser, at Nordkorea har været "central" i hacket af Sony Pictures computere.

Hacket har netop fået Sony til at aflyse premieren på den komedie-film, 'The Interview,' om attentatet på en nordkoreansk leder, som angiveligt har været motivet bag det store hack.

Det skyldes, at Sony er bekymret for, at hackerne vil gå efter hver eneste biograf, der viser filmen.

'Fyldes med frygt'

Hackerne har fornylig meddelt, at 'verden vil blive fyldt med frygt," hvis filmen som planlagt får premiere 25. december.

"Husk 11. september 2011. Vi anbefaler jer at holde jer på afstand fra disse områder, når tiden kommer," har det lydt fra hackerne.

Ifølge New York Times drøftes det lige nu i Det Hvide Hus med den amerikanske præsident Barack Obama, hvorvidt USA officielt skal beskylde Nordkorea for at stå bag hacket.

Sony-hacket regnes for at være det hidtil mest destruktive og et af de mest avancerede på amerikansk jord.

Angrebet begyndte med, at hackerne slettede data på en række af Sonys store virksomheds-systemer på samme måde, som det tidligere er sket med systemer i Sydkorea og Saudi Arabien.

Angrebet blev routet fra såkaldte command- and-control-centre fra hele verden - eksempelvis Thailand, Bolivia, Singapore og andre steder.

Mindst en af disse servere er tidligere blevet anvendt til lignende angreb mod Sydkorea.

Tidligere anvendte teknikker

Angrebet er blevet udført med frit tilgængelige hacker-værktøjer, og det er blevet udført med teknikker, som tidligere er blevet anvendt i næsten identiske angreb mod Sydkoreanske banker og medieselskaber for et par år siden.

Det er fortsat uklart præcist hvordan de amerikanske myndigheder er nået frem til, at Nordkorea står bag angrebet.

Ifølge New York Times har amerikanske myndigheder i de seneste fire år arbejdet på at infiltrere de nordkoreanske computer-systemer og her plante programmer, der kan anvendes til at overvåge udviklingen af malware og lignende.

Det regnes dog for givet, at en del af Nordkoreas hacker-aktiviteter bliver udført fra Kina.

Nordkorea har afvist at stå bagangrebet, men vil ikke udelukke, at angrebet er "en retfærdig handling udført af støtter og sympatisører" af landet.

Læs mere om Sony-angrebet her:

Sony-hack: Alle filmbranchens hemmelige pirat-planer er lækket

Sony på slagtebænken: Her er læren af det katastrofale hackerangreb

Først smadrede hackerne Sony - men nu går Sony i modangreb

Nu rammer regningen Sony: Gigantisk hackerangreb bliver en dyr omgang

Mystikken breder sig efter giga-hack mod Sony: Nu trues medarbejderne

Giga-hack mod Sony griber om sig: Malwaren sletter alle data hos ofrene

Giga-hack mod Sony: Ny storfilm er allerede piratkopieret 500.000 gange

Hackere afpresser Sony med afsløring af tophemmelig viden

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Defence Tech Denmark hjælper virksomheder med at bringe innovation ind i forsvarssektoren

    Et nyt nationalt initiativ fra Industriens Fond, EIFO og Innovationsfonden – eksekveret af DTU Science Park og Teknologisk Institut– skal bygge bro mellem startups, SMV’er og Forsvaret.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Jacob Vildbæk Jensen som Datateknikerelev ved afd. Herning og afd. Rødekro. Han har tidligere beskæftiget sig med tjenerfaget,. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

    Birthe Kamstrup

    Norriq Danmark A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S