USA: Nordkorea står bag det store Sony-hack

Amerikanske eksperter mener at have identificeret bagmændene bag kæmpehacket af Sony. Angrebet minder forbløffende meget om tidligere angreb - er det udført af samme gruppe?

Artikel top billede

Amerikanske eksperter konkluderer, at Nordkorea står bag det gigantiske hack af den japanske teknologi-kæmpe Sony, som i de seneste uger har været presset i knæ af hacket.

Det kan du læse mere om her: Sony på slagtebænken: Her er læren af det katastrofale hackerangreb

De amerikanske sikkerhedseksperter oplyser, at Nordkorea har været "central" i hacket af Sony Pictures computere.

Hacket har netop fået Sony til at aflyse premieren på den komedie-film, 'The Interview,' om attentatet på en nordkoreansk leder, som angiveligt har været motivet bag det store hack.

Det skyldes, at Sony er bekymret for, at hackerne vil gå efter hver eneste biograf, der viser filmen.

'Fyldes med frygt'

Hackerne har fornylig meddelt, at 'verden vil blive fyldt med frygt," hvis filmen som planlagt får premiere 25. december.

"Husk 11. september 2011. Vi anbefaler jer at holde jer på afstand fra disse områder, når tiden kommer," har det lydt fra hackerne.

Ifølge New York Times drøftes det lige nu i Det Hvide Hus med den amerikanske præsident Barack Obama, hvorvidt USA officielt skal beskylde Nordkorea for at stå bag hacket.

Sony-hacket regnes for at være det hidtil mest destruktive og et af de mest avancerede på amerikansk jord.

Angrebet begyndte med, at hackerne slettede data på en række af Sonys store virksomheds-systemer på samme måde, som det tidligere er sket med systemer i Sydkorea og Saudi Arabien.

Angrebet blev routet fra såkaldte command- and-control-centre fra hele verden - eksempelvis Thailand, Bolivia, Singapore og andre steder.

Mindst en af disse servere er tidligere blevet anvendt til lignende angreb mod Sydkorea.

Tidligere anvendte teknikker

Angrebet er blevet udført med frit tilgængelige hacker-værktøjer, og det er blevet udført med teknikker, som tidligere er blevet anvendt i næsten identiske angreb mod Sydkoreanske banker og medieselskaber for et par år siden.

Det er fortsat uklart præcist hvordan de amerikanske myndigheder er nået frem til, at Nordkorea står bag angrebet.

Ifølge New York Times har amerikanske myndigheder i de seneste fire år arbejdet på at infiltrere de nordkoreanske computer-systemer og her plante programmer, der kan anvendes til at overvåge udviklingen af malware og lignende.

Det regnes dog for givet, at en del af Nordkoreas hacker-aktiviteter bliver udført fra Kina.

Nordkorea har afvist at stå bagangrebet, men vil ikke udelukke, at angrebet er "en retfærdig handling udført af støtter og sympatisører" af landet.

Læs mere om Sony-angrebet her:

Sony-hack: Alle filmbranchens hemmelige pirat-planer er lækket

Sony på slagtebænken: Her er læren af det katastrofale hackerangreb

Først smadrede hackerne Sony - men nu går Sony i modangreb

Nu rammer regningen Sony: Gigantisk hackerangreb bliver en dyr omgang

Mystikken breder sig efter giga-hack mod Sony: Nu trues medarbejderne

Giga-hack mod Sony griber om sig: Malwaren sletter alle data hos ofrene

Giga-hack mod Sony: Ny storfilm er allerede piratkopieret 500.000 gange

Hackere afpresser Sony med afsløring af tophemmelig viden

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse