Ny rekord for Microsoft: Så mange bruger Windows 10 preview hver eneste dag

Microsoft sendte tidligere på året selskabet sTechnical Preview for Windows 10 ud til entusiaster og beta-testere, og det har givet pote: Aldrig før har så mange benyttet et technical preview så meget som dagligdags-OS.

Artikel top billede

Over 1,5 millioner brugere har skrevet sig op til Windows 10 Technical Preview og downloadet den første version af Microsofts kommende styresystem.

Og ud af den store brugerskare benytter en stor del den hver eneste dag. 

Cirka 450.000 Windows 10 Preview-versioner er aktive mindst to timer hver eneste dag, hvilket i sammenligning med Windows 7's beta er dobbelt så meget.

"Det er fantastisk for os at se den slags. Den tunge og konstante brug af preview'et giver os de bedste forudsætninger for at fixe alle de små og store fejl, som man kun finder, når systemet bruges i længere tid," skriver Gabriel Aul, en af Windows 10's managers i en blog hos Microsoft.

På vej med nyt Preview
De mange daglige brugere kan også se frem til et Microsoft, som lytter til deres feedback.

Microsoft siger, at selskabet allerede har rettet over 1.300 bugs siden Microsoft for tre måneder siden frigav Windows 10 Technical Preview.

De sidste par uger har du desuden kunne se mange videoer - både her på Computerworld.dk og på andre techsites - som viser de kommende mere konsumer-orienterede funktioner såsom den indbyggede stemmestyrede Cortana-assistent i stil med Siri eller Google Now.

Den 21 januar kommer Microsoft med en ny event, hvor de netop vil vise alle deres nye tiltag frem som allerede er blevet lækket - og formodentligt mange flere, hvilket også er grunden til, at der ikke er kommet en større opdatering til det nuværende technical Preview: De venter med alle godterne til januar.

Du kan selv teste Previewet her.

Læs også: Din næste Windows hedder Windows 10: Her er alle nyhederne

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Idura

    Nu kan kontrolspørgsmål i callcentre blive fortid: Danmark er 15 år efter Sverige

    Ny dansk løsning identificerer kunden med MitID ved opkald til fx bank, tele- og forsikringsselskab.

    TV2

    iOS udvikler til TV 2 Teknologi

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Manager

    Nordjylland

    Frode Laursen A/S

    Systemadministrator

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job