TV 2 Play i stuen: Nu har TV2 Play Chromecast-support

TV2 Play er kommet med på Chromecast-vognen. Og der begynder at være et stort udvalg af muligheder for den lille streaming-dongle. Selv for os danskere.

Artikel top billede

TV 2 Play, TV2's onlineportal for streaming-indhold, har fået Chromecast-support og er en af flere nye danske tjenester, som er begyndt at tilbyde muligheden for streaming med Googles trådløse dongle.

Det skete tilbage i midten af december, men som med mange nye apps, så har det taget lidt tid, før de første børnesygdomme er forsvundet.

Efter at have prøvet tjenesten over julen - og efter et par opdateringer - er oplevelsen af streamingen godkendt.

Chromecasten virker i TV2 Play på iOS-enheder (med den seneste opdatering) og Android-telefoner og tablets.

Anmeldelse: Genial streaming til dit fjernsyn - til en rørende pris

Det er godt nyt for de 150.000 danskere, som allerede benytter sig af TV 2 Play, men det er samtidig gode nyheder for de tusindvis af Chromecast-brugere herhjemme, som ellers har været nødsaget til kun at bruge deres Chromecast til YouTube, Netflix eller halvt eller helt hjemmelavede løsninger for at se eget indhold. Et eksempel er appen Plex.

Dansk interesse stiger - men ingen DR
Med TV 2 Plays Chromecast-support er mulighederne for en fornuftig brug af Chromecast steget i Danmark.

Tidligere i 2014 kom Viaplay også med understøttelse af Chromecast, og Viaplay valgte endda at sælge den lille streaming-pind med i sine abonnementstilbud.

Der er dog stadigvæk lang vej til amerikanske tilstande, hvor der findes langt flere muligheder for streaming, og der er sågar danske versioner af amerikanske tjenester, som ikke understøtter Chromecast herhjemme.

Den amerikanske HBO Go understøtter for eksempel Chromecast, men danske HBO Nordic gør ikke. 

Heller ikke YouSee Play gør endnu, og selvom YouSee i øjeblikket arbejder på en understøttelse, så er der ingen tidshorisont.

Heller ikke moderskibet DR er på vej med en Chromecast-app. For nyligt kom det frem, at DR søger efter udviklere til spillekonsol-apps til Playstation 3 og 4, men stadig ingen Chromecast- eller Apple-TV-understøttelse i sigte.

Du kan se Googles egen liste over apps her. Bemærk at TV2 Play ikke er at finde på listen, så man kan formode, at listen ikke er komplet. 

Læs også: Streaming sender fjernsynet på pension: 10 it-ting du vil gøre anderledes i 2015

Læses lige nu

    KMD A/S

    Senior Solution Architect

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Vil du være med til at opbygge og udvikle Forsvarets dronekapacitet?

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger sin næste specialist i Exchange, mailflow og brugersupport

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job