Billetsalg til husmorporno-film tvinger kino.dk i knæ

Kunder til forsalget på filmen Fifty Shades of Grey på Kino.dk måtte til formiddag vente i op mod en time, før de kunne købe billetter. Se her, hvad der gik galt.

Artikel top billede

Biograf-bookingsitet Kino.dk har tirsdag formiddag været lidt mat i koderne, så folk i kø til forsalget på husmoderporno-filmen Fifty Shades of Grey har måttet vente op mod en time.

Direktør for Kino.dk, Lars Bernt, fortæller til Computerworld, at ventetiden skyldtes et sammenfald af en række uheldige omstændigheder.

Det hele blev så ikke bedre af, at billetsalget kom noget stakåndet fra start, da forsalget åbnede klokken 10 tirsdag formiddag.

"Klokken 10 kunne vi konstatere, at der var noget galt i vores backend, hvilket blev fikset på cirka 15 minutter. På det tidspunkt havde køen allerede hobet sig op, og så havde Nordisk Film også nogle udfordringer med sit sædevælger-system," fortæller Lars Bernt til Computerworld.

"Lige til denne film har biograferne også valgt, at man kun kan købe og ikke reservere, hvilket tager lidt længere tid. På den måde har nogle kunder nok oplevet at sidde i kø hos Queue-it i en times tid her til formiddag," erkender han.

Star Wars bliver vildere

Over middag var forsalget til Fifty Shades of Grey så inde i sin normale rytme.

Computerworld testede systemet klokken 13:30, og her lød ventetiden på ét minut, hvilket Lars Bernt betegner som værende helt normalt.

"Selve salget er egentlig gået som forventet, hvilket vil sige stille og roligt. Det er langt fra en af årets allerstørste film. Derfor er det heller ikke publikumsinteressen, der skabte problemerne, ligesom vi så med eksempelvis Hobitten-filmene" forklarer han.

Kino.dk-direktøren udpeger selv den kommende James Bond-film og ikke mindst den for nogen længe ventede Star Wars-efterfølger med premierer sidst på året, som to kandidater, der for alvor kommer til at teste Kino.dk's it-systemer.

"Selvom der ikke var det store drama denne gang, så må vi jo bare tilbage i træningslokalet og øve os," afslutter Lars Bernt fra Kino.dk.

Kom med om bag scenetæppet i den digitale biograf


Star Wars-folk bestiller drone-skjold for at undgå spionage fra droner

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Jura | København Ø

    Compliance Day 2025

    Få de nyeste indsigter fra eksperter om, hvordan du navigerer i et komplekst compliance-landskab, når vi samler viden om alt fra NIS2, AI Act, CRA, DORA til GDPR og SCHREMS2.

    Sikkerhed | Klampenborg

    Årets CISO 2025

    Danmarks stærkeste program om cybersikkerhed. Mød finalisterne til Årets CISO 2025, hør aktuelle oplæg og få skarpe indsigter i sikkerhed, systemer og ledelse. Tilmeld dig og bliv opdateret på it-sikkerhed i praksis.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Carl Severin Degn Nørlyng som IT-Supporterelev ved afd. Thisted og afd. Herlev. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. september 2025 ansat Astrid Busk Nielsen som Key Account Manager ved netIP's kontor i Odense. Hun kommer fra en stilling som Account Manager hos IT-virksomheden ED i Skødstrup. Hun er uddannet indenfor handel og marketing. Nyt job
    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Burak Cavusoglu som Datateknikerelev ved afd.Thisted og afd. Rønnede. Nyt job

    Burak Cavusoglu

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S