Billetsalg til husmorporno-film tvinger kino.dk i knæ

Kunder til forsalget på filmen Fifty Shades of Grey på Kino.dk måtte til formiddag vente i op mod en time, før de kunne købe billetter. Se her, hvad der gik galt.

Artikel top billede

Biograf-bookingsitet Kino.dk har tirsdag formiddag været lidt mat i koderne, så folk i kø til forsalget på husmoderporno-filmen Fifty Shades of Grey har måttet vente op mod en time.

Direktør for Kino.dk, Lars Bernt, fortæller til Computerworld, at ventetiden skyldtes et sammenfald af en række uheldige omstændigheder.

Det hele blev så ikke bedre af, at billetsalget kom noget stakåndet fra start, da forsalget åbnede klokken 10 tirsdag formiddag.

"Klokken 10 kunne vi konstatere, at der var noget galt i vores backend, hvilket blev fikset på cirka 15 minutter. På det tidspunkt havde køen allerede hobet sig op, og så havde Nordisk Film også nogle udfordringer med sit sædevælger-system," fortæller Lars Bernt til Computerworld.

"Lige til denne film har biograferne også valgt, at man kun kan købe og ikke reservere, hvilket tager lidt længere tid. På den måde har nogle kunder nok oplevet at sidde i kø hos Queue-it i en times tid her til formiddag," erkender han.

Star Wars bliver vildere

Over middag var forsalget til Fifty Shades of Grey så inde i sin normale rytme.

Computerworld testede systemet klokken 13:30, og her lød ventetiden på ét minut, hvilket Lars Bernt betegner som værende helt normalt.

"Selve salget er egentlig gået som forventet, hvilket vil sige stille og roligt. Det er langt fra en af årets allerstørste film. Derfor er det heller ikke publikumsinteressen, der skabte problemerne, ligesom vi så med eksempelvis Hobitten-filmene" forklarer han.

Kino.dk-direktøren udpeger selv den kommende James Bond-film og ikke mindst den for nogen længe ventede Star Wars-efterfølger med premierer sidst på året, som to kandidater, der for alvor kommer til at teste Kino.dk's it-systemer.

"Selvom der ikke var det store drama denne gang, så må vi jo bare tilbage i træningslokalet og øve os," afslutter Lars Bernt fra Kino.dk.

Kom med om bag scenetæppet i den digitale biograf


Star Wars-folk bestiller drone-skjold for at undgå spionage fra droner

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job