Narkopoliti betaler 860.000 kroner i erstatning efter Facebook-identitetstyveri

En narkodømt kvinde er blevet udsat for identitetstyveri af politiet, så de kunne lokke flere narko-mistænkte i en fælde. Nu er sagen om identitetstyveri endt med et forlig.

Artikel top billede

Det amerikanske narkopoliti DEA har betalt en amerikansk kvinde fra New York-området 860.000 kroner i erstatning, efter at have brugt hendes navn på Facebook.

Regningen er i sidste ende havnet hos det amerikanske Justitsministerium, efter DEA oprettede en falsk Facebook-profil i kvindens navn med blandt andet billeder fra hendes mobiltelefon uden forudgående tilladelse.

Alt dette udspillede sig i 2010, hvor kvinden gik under navnet Sondra Price, og var idømt en betinget narko-dom med blandt andet seks måneders husarrest.

Herefter oprettede DEA så den falske Facebook-profil, som blev vedligeholdt i tre måneder i håbet om, at ordensmagten kunne anholde andre mistænkte i en narkoring.

Det skriver Ars Technica.

'Lovlig retshåndhævelse'

Undervejs i forløbet har den amerikanske regering hævdet, at den falske Facebook-profil var lovlig retshåndhævelse.

Efter afgørelsen har distriktsadvokaten for det nordlige New York siden forklaret, at forliget er et eksempel på, at en tredjepart (kvinden) ikke krænkes i forbindelse med politiets bestræbelser på at fange forbrydere.

Samtidig pointerer advokaten, Richard Hartunian, at forliget er en fair løsning på kvindens krav i en social medie-tid, hvor der kan være bekymringer om identitetstyveri.

Den amerikanske regering har på intet tidspunkt i forløbet undskyldt for at misbruge kvindens navn som lokkemad, efter sagen har været vendt og drejet i det juridiske maskineri i flere år.

Læs også:
Barack Obama melder sig ind kampen mod kryptering: Staten skal have adgang

Top-professionel hackergruppe lænser bank-konti for 150 millioner kroner - sådan arbejder gruppen

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Årets CIO 2027

    Andre events |

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2027 afholdes for 22 gang, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    3. juni 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job