Narkopoliti betaler 860.000 kroner i erstatning efter Facebook-identitetstyveri

En narkodømt kvinde er blevet udsat for identitetstyveri af politiet, så de kunne lokke flere narko-mistænkte i en fælde. Nu er sagen om identitetstyveri endt med et forlig.

Artikel top billede

Det amerikanske narkopoliti DEA har betalt en amerikansk kvinde fra New York-området 860.000 kroner i erstatning, efter at have brugt hendes navn på Facebook.

Regningen er i sidste ende havnet hos det amerikanske Justitsministerium, efter DEA oprettede en falsk Facebook-profil i kvindens navn med blandt andet billeder fra hendes mobiltelefon uden forudgående tilladelse.

Alt dette udspillede sig i 2010, hvor kvinden gik under navnet Sondra Price, og var idømt en betinget narko-dom med blandt andet seks måneders husarrest.

Herefter oprettede DEA så den falske Facebook-profil, som blev vedligeholdt i tre måneder i håbet om, at ordensmagten kunne anholde andre mistænkte i en narkoring.

Det skriver Ars Technica.

'Lovlig retshåndhævelse'

Undervejs i forløbet har den amerikanske regering hævdet, at den falske Facebook-profil var lovlig retshåndhævelse.

Efter afgørelsen har distriktsadvokaten for det nordlige New York siden forklaret, at forliget er et eksempel på, at en tredjepart (kvinden) ikke krænkes i forbindelse med politiets bestræbelser på at fange forbrydere.

Samtidig pointerer advokaten, Richard Hartunian, at forliget er en fair løsning på kvindens krav i en social medie-tid, hvor der kan være bekymringer om identitetstyveri.

Den amerikanske regering har på intet tidspunkt i forløbet undskyldt for at misbruge kvindens navn som lokkemad, efter sagen har været vendt og drejet i det juridiske maskineri i flere år.

Læs også:
Barack Obama melder sig ind kampen mod kryptering: Staten skal have adgang

Top-professionel hackergruppe lænser bank-konti for 150 millioner kroner - sådan arbejder gruppen

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Sikkerhed | København S

    Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

    Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

    It-løsninger | Online

    Business Central 2026: AI, Power Apps og branchemoduler

    Få hands-on viden om, hvordan du kan skalere din virksomhed med AI, Power Apps og branchemoduler i Dynamics 365 Business Central.

    Se alle vores events inden for it

    Kompasbank A/S

    AI & Data Engineer

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Midtjylland

    It-vest

    Sekretariatschef

    Midtjylland

    Kompasbank A/S

    AI & Data Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job