Barack Obama melder sig ind kampen mod kryptering: Staten skal have adgang

USA's præsident Barack Obama og den britiske premierminister vil kryptering til livs, så statsmagten kan få adgang til folks data.

Artikel top billede

Efter NSA-whistlebloweren Edvard Snowden afslørede, hvor meget USA's regering er i stand til at overvåge, har flere it-selskaber haft travlt med at markedsføre produkter med indbygget kryptering.

Blandt andre har sværvægtere som Apple og Google på henholdsvis deres iOS- og Android-enheder indbygget kryptering, så hverken staten, hackere eller tys-tys-kilder kan lure med, når it-giganternes kunder kommunikerer med hinanden.

I kølvandet på terrorangrebet på satiremagasinet Charlie Hebdo har først den engelske premierminister David Cameron og senest den amerikanske præsident Barack Obama meldt sig ind i kampen mod krypterede telefoner og andre computerenheder, som staten ikke kan læse med på.

David Cameron er parat med lovgivning, der kan give politiet og efterretningstjenester hjemmel i lovgivningen til at få adgang til kommunikation på krypterede enheder.

Hans tilgang har åbenbart smittet af på Barack Obama, som den engelsk premierminister mødtes med for nyligt.

For USA's præsident vil også gøre det muligt for politiet at læse med, når nogen skriver kærestebreve eller kritiserer staten på deres krypterede telefoner fra enten Apple eller Google.

"Hvis vi finder beviser for planlægningen af et terroristangreb, så selvom vi har et telefonnummer, mail- og social media-adresse, så kan vi ikke tilgå den viden, og det er et problem," lyder budskabet fra Barack Obama ifølge The Wall Street Journal.

Patrioterne hjælper regeringen

Barack Obama fortalte ved samme lejlighed, at han er helt sikker på, at de amerikanske it-folk og teknologiskfirmaer gerne vil hjælpe regeringen med at kunne tilgå de ellers krypterede informationer.

"De er patrioter," forklarer præsident Obama.

Han håber, der er en måde at gøre kommunikationen hemmelig i privatlivets navn, mens ordensmagten altså samtidig skal kunne tilgå den elektroniske kommunikation med en dommerkendelse i hånden.

Den tankegang vækker måske minder om den såkaldte clipper chip, som den amerikanske efterretningstjeneste NSA forsøgte at få indført i starten og midten af 1990'erne, så NSA-folkene kunne lytte med på folks telefonsamtaler.

Den chip var hverken noget hit blandt forbrugere eller fabrikanterne, og den blev skrottet i 1996.

Præsidenten lyder som FBI

Det har i denne omgang ikke skortet til opbakning for, at de offentlige myndigheder kan få snablen ned i befolkningens private datasæt.

Smartphone-krypteringen fik sidste år både det amerikanske Justitsministerium og forbundspolitiet FBI helt op på stikkerne i forsvaret for vigtigheden af, at ordensmagten kan få adgang til folks digitale informationer.

Barack Obamas udmelding er det første egentlige angreb fra Det Hvide Hus mod krypteringsbrugen. 

"Han lyder mere som Jim Comey end noget andet," siger tidligere NSA-rådgiver Stewart Baker til The Wall Street Journal med henvisning til FBI-direktør Jim Comey, som længe har bakket op om, at politiet skal have adgang til de krypterede data.

It-rådgiveren i den amerikanske borgerrettighedsorganisation 'American Civil Liberties Union', Christopher Soghoian, ryster på hovedet over præsidentens standpunkt.

"Hvordan kan Obama i den samme tale snakke om at tage skridt mod et stærkere cyberforsvar og samtidig klage over kryptering," spørger han retorisk.

Læs også:
EL om genindførsel af internet-overvågning efter terrorangreb: "Fuldstændig tåbeligt"

Myndighed: Derfor kan ny iPhone-kryptering koste børn livet

Android og iOS-kryptering får politiets alarmklokker til at ringe

FBI pudser 200 år gammel lov på Apple: Nu skal iPhones altså dekrypteres

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Se alle vores events inden for it

    Capgemini Danmark A/S

    SAP S/4HANA Finance Lead

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    SAP S/4HANA Business Controlling

    Københavnsområdet

    SOS International

    Cisco Call Manager Specialist

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland