Top-professionel hackergruppe lænser bank-konti for 150 millioner kroner - sådan arbejder gruppen

Ny rapport viser, hvordan top-professionel hacker-gruppe arbejder. Gruppen har indtil videre lænset bankkonti for 150 millioner kroner. Næste mål er betalings-terminaler.

Artikel top billede

En gruppe af hackere er med avancerede metoder lykkedes med at lænse konti i en række østeuropæiske banker og finansielle institutioner for omkring 150 millioner kroner.

Ligeledes er det lykkedes for hackerne at bryde ind i salgs-systemerne i amerikanske og europæiske virksomheder.

Hacker-gruppen kaldes for Anunak efter det malware-program, som gruppen har anvendt til indbruddene.

Særegen metode

Normalt går hackerne gennem bank-kunderne, når de forsøger at få adgang til bank-konti, da bank-kunderne ofte er langt mere sløsede og nemme at 'bearbejde' end selve bankerne, der altid er godt sikrede på it-siden.

Anunak-gruppen har imidlertid anvendt en anden metode til at lænse de forskellige konti for sammenlagt 150 millioner kroner.

Gruppen er nemlig gået direkte efter selve bankerne, hvor den direkte har kompromitteret bankernes interne netværk, arbejdsstationer og servere.

Dermed har hackerne kunne overføre penge direkte fra bank-konti, ligesom gruppen ved flere lejligheder har hacket penge-automater.

"De [Anunek-gruppen] har siden 2013 med succes skaffet sig adgang til netværkene i mere end 50 russiske banker og fem betalings-systemer," lyder det fra sikkerhedsfirmaet Group-IB i en rapport om Anunek-gruppen.

Her hedder det også, at langt størstedelen af pengene er blevet stjålet i løbet af det seneste halve års tid.

Sådan er metoden

Ananak-hackernes anvender en metode, hvor de først inficerer bank-ansattes computere med malware og herfra rykker ind på bankernes netværk ved at gå gennem servere og aktive domæne-konti.

Værktøjerne er blandt andet netværks-scannere, keyloggers, SSH-bagdøre, programmer til fjernstyring af computere, særlige værktøjer til at knække passwords samt Metasploit-frameworket, der normalt anvendes til penetrations-test.

Hovedværktøjet er imidlertid trojaneren Anunak, der bygger på malware-programmet Carberp.

Carberp er særligt udviklet til at stjæle bank-data. Programmets kildekode blev lækket på nettet i sommeren 2013.

Sikkerhedsfirmaerne mener, at nogle af medlemmerne i Anunak-gruppen har været med til at skrive den oprindelige Carberp-kode.

For at inficere computere med Anunak-koden har hackerne blandt andet anvendt php.net-sitet til at angribe sitets besøgende, fyldt mails fra 'den russiske centralbank' med inficerede attachements i massive phishing-forsøg samt købt sig med ind i andre hacker-gruppers malware.

Anunak har siden foråret desuden været på jagt efter store indkøbs-kæder i USA, Australien og Europa, hvor gruppen har forsøgt at inficiere betalings-terminaler med henblik på at stjæle kreditkort-oplysninger.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

Digital transformation | København

Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

Digital transformation | København

Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

Se alle vores events inden for it

BEC Financial Technologies

Java software engineer (regular)

Region Sjælland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Udviklingskonsulent til Planlægning, Strategi og Organisation i Cyberdivisionen

Københavnsområdet

Styrelsen for Danmarks Fængsler

IT-driftskonsulent med fokus på forretningsnære løsninger

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job