Chip-giganten AMD under pres: Ny smart chip skal vende nedturen

Det ser skidt ud for chipproducenten AMD, der nu sætter sin lid til ny chip. Den lille ny hedder Carrizo.

Artikel top billede

Chip-producenten AMD er på trapperne med en ny chip, som selskabet håber kan være med til at sætte ny skub i forretningen.

AMD har altid været lillebror til verdens største chipproducent, Intel.

Selskabets processorer sidder især i prisbillige pc'er, men det går ikke for godt for AMD, der har brug for at få sat mere vind i sejlene.

Det til trods for, at pc-markedet efter længere tids fald nu er begyndt at stabilisere sig, hvilket kan mærkes hos mange chip- og pc-producenter, der løbende har droslet ned, men som nu pludselig mærker opsving, der på grund af de seneste års tilpasning sætter sig direkte på bundlinien.

Det gælder eksempelvis Intel, hvilket du kan læse mere om her: Intels nye vision: Ikke længere blot 'Intel Inside' - et nyt Intel er ved at se dagens lys

Men altså ikke for AMD, der netop har offentliggjort kvartalsregnskab.

Det viser en nedgang i omsætningen fra 10,2 milliarder kroner i samme kvartal i fjor til nu knap otte milliarder kroner.

Salget i AMD's vigtigste forretningsenhed, Computing and Graphics, er faldet fra 5,7 milliarder kroner til 4,2 milliarder kroner.

Samtidig vælter pengene ud af kassen. AMD har i kvartalet tabt 2,4 milliarder kroner på bundlinien.

Kommer snart på gaden

Nu sætter selskabet sin lid til Carrizo, der ser dagens lys i løbet af andet kvartal.

Topchef Lisa Su oplyser, at Carrizo kommer til at udgøre det største generations-spring nogensinde, når det gælder 'performance-per-watt for vores mainstream-processorer."

Carrizo afløser AMD's Kaveri-chip, der aldrig kom til at leve op til forventningerne - måske fordi den blev lanceret på det forkerte tidspunkt netop da pc-salget netop begyndte at dykke for første gang nogensinde.

AMD har i de senere år forsøgt at omlægge forretningen, så selskabet ikke er så afhængigt af salg af processorer til pc'er. I stedet har det forsøgt at lægge vægten på salg af grafik-tunge processorer samt processorer til eksempelvis Xbox One og Sony Playstation 4.

Pc-markedet er imidlertid fortsat meget vigtigt. AMD har især mistet markedsandel på det meget vigtige x86-marked til Intel.

AMD's største kunde er HP, der anvender AMD-processorer i en række af sine pc'er.

Selskabet vil med Carrizo forsøge en model, hvor der kun produceres et enkelt motherboard-design til pc-producenterne, der så skal anvendes i alle modeller.

Ideen er, at det skal gøre det både nemmere og billigere for pc-producenterne at anvende Carrizo.

Læs også:

Chipgiganten AMD skifter topchefen ud - i desperat kamp for at komme på fode igen

Intels nye vision: Ikke længere blot 'Intel Inside' - et nyt Intel er ved at se dagens lys.

Apple udvikler egen ARM-chip til kommende Mac - vil måske droppe Intel.

Her er Intels nye Broadwell-processorer: Glæd dig til fede bærbare i 2015

Seks nye tendenser tegner pc'ernes fremtid: Snart vil du se dem indbygget i din computer

Pc-priserne står til at falde i det kommende år

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Sikkerhed | Klampenborg

    CISO Challenges 2026 - København

    Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos