Bliv bedre til Excel: Her er 16 fede tip, som du bare skal kende

Excel er et af de mest brugte office-programmer i kontorlandskabet. Men alt for ofte tager det alt for lang tid at få produceret noget i tabel-programmet. Computerworld kommer her med 16 gode tips til Excel.

Artikel top billede

Excel. Et af de mest brugte programmer på kontoret. Men det er uden tvivl også et af de programmer, som oftest giver grå hår. Der er så mange genveje, smutveje og omveje i Excel, så det kan være svært at finde ud af, hvilke der er værd at kende.

På Computerworld har vi samlet en række tips, som du kan benytte dig af, hvis du vil arbejde lidt mere effektivt i Excel. Det er meget elementære tips, men ofte er det de mest simple løsninger, som løser et stort problem.  

De mange tips er samlet ved hjælp af Ernst Lohse, som er mastercertificeret i Office-pakken, og som underviser hos IDG Kurser. Du kan læse mere om IDG's Excelkurser her.

 
Bliv bedre til Excel: Her har du fire gode tricks som du (sikkert) ikke kender

Bliv Bedre til Excel: Vis alle celler med formler - og tre andre uundværlige tips

Bliv bedre til Excel: Lav ugedage uden weekend - og tre andre brugbare Excel-tips

Bliv bedre til Excel: Hvordan får man en overskrift til at fylde flere celler - og tre andre gode Excel-tips

Hvis du har flere nyttige tips, som er værd at dele, så skriv endelig i kommentarfeltet. Vi bliver kun klogere af hinanden.

Læs Microsofts nye Office-apps: Masser af touch, mobil og cloud - men også tastatur og mus

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S