Bliv bedre til Excel: Her er 16 fede tip, som du bare skal kende

Excel er et af de mest brugte office-programmer i kontorlandskabet. Men alt for ofte tager det alt for lang tid at få produceret noget i tabel-programmet. Computerworld kommer her med 16 gode tips til Excel.

Artikel top billede

Excel. Et af de mest brugte programmer på kontoret. Men det er uden tvivl også et af de programmer, som oftest giver grå hår. Der er så mange genveje, smutveje og omveje i Excel, så det kan være svært at finde ud af, hvilke der er værd at kende.

På Computerworld har vi samlet en række tips, som du kan benytte dig af, hvis du vil arbejde lidt mere effektivt i Excel. Det er meget elementære tips, men ofte er det de mest simple løsninger, som løser et stort problem.  

De mange tips er samlet ved hjælp af Ernst Lohse, som er mastercertificeret i Office-pakken, og som underviser hos IDG Kurser. Du kan læse mere om IDG's Excelkurser her.

 
Bliv bedre til Excel: Her har du fire gode tricks som du (sikkert) ikke kender

Bliv Bedre til Excel: Vis alle celler med formler - og tre andre uundværlige tips

Bliv bedre til Excel: Lav ugedage uden weekend - og tre andre brugbare Excel-tips

Bliv bedre til Excel: Hvordan får man en overskrift til at fylde flere celler - og tre andre gode Excel-tips

Hvis du har flere nyttige tips, som er værd at dele, så skriv endelig i kommentarfeltet. Vi bliver kun klogere af hinanden.

Læs Microsofts nye Office-apps: Masser af touch, mobil og cloud - men også tastatur og mus

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job