Bliv bedre til Excel: Her er 16 fede tip, som du bare skal kende

Excel er et af de mest brugte office-programmer i kontorlandskabet. Men alt for ofte tager det alt for lang tid at få produceret noget i tabel-programmet. Computerworld kommer her med 16 gode tips til Excel.

Artikel top billede

Excel. Et af de mest brugte programmer på kontoret. Men det er uden tvivl også et af de programmer, som oftest giver grå hår. Der er så mange genveje, smutveje og omveje i Excel, så det kan være svært at finde ud af, hvilke der er værd at kende.

På Computerworld har vi samlet en række tips, som du kan benytte dig af, hvis du vil arbejde lidt mere effektivt i Excel. Det er meget elementære tips, men ofte er det de mest simple løsninger, som løser et stort problem.  

De mange tips er samlet ved hjælp af Ernst Lohse, som er mastercertificeret i Office-pakken, og som underviser hos IDG Kurser. Du kan læse mere om IDG's Excelkurser her.

 
Bliv bedre til Excel: Her har du fire gode tricks som du (sikkert) ikke kender

Bliv Bedre til Excel: Vis alle celler med formler - og tre andre uundværlige tips

Bliv bedre til Excel: Lav ugedage uden weekend - og tre andre brugbare Excel-tips

Bliv bedre til Excel: Hvordan får man en overskrift til at fylde flere celler - og tre andre gode Excel-tips

Hvis du har flere nyttige tips, som er værd at dele, så skriv endelig i kommentarfeltet. Vi bliver kun klogere af hinanden.

Læs Microsofts nye Office-apps: Masser af touch, mobil og cloud - men også tastatur og mus

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Lenovo

    Hvorfor lykkes nogle organisationer med AI – mens andre sidder fast i pilotfasen?

    AI rykker fra teknologiagendaen til den strategiske dagsorden. Men for mange er vejen fra ambition til målbar værdi længere end forventet.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS