Rygte: Samsung skal bygge super-chip til næste iPhone

Meget tyder på, at de næste super-chip til kommende iPhone-versioner skal produceres i millionvis af en af Apples største konkurrencer.

Artikel top billede

Samsung er blandt Apples største og mest indædte konkurrenter på smartphone-området.

Alligevel bliver det efter alt at dømme Samsung, der skal producere den chip, der bliver motororen i den næste iPhone.

Den nye chip kommer til at hedde A9, hvis Apple skal følge sin hidtidige navngivning af iPhone-chipfamilien.

Ifølge det normalt velorienterede nyhedsssite Re/code vil Samsung bygge den nye chip i selskabets nyeste fabrikker ved hjælp af 14 nanometer-processer.

Nm er udtryk for størrelsen på de mindste transistorer og dele, der kan fabrikeres på en enkelt chip. Der går tre til seks atomer på en nanometer (afhængig af atom-typen), og en meter svarer til en milliard nanometer.

Apple designer selv selskabets chip, men får dem normalt produceret af andre leverandører.

Foretrukken producent

Her har Samsung i årevis været blandt de foretrukne producenter.

Det sydkoreanske firma har således fremstillet chip til stort set alle iPhone-modellerne bortset fra de nyeste iPhone 6 og iPhone 6+.

Her er det nemlig den taiwanske Samsung-konkurrent TSMC, der fremstiller A8-chippen, som sidder i de to nyeste iPhone-modeller.

Til Samsungs fordel tæller det, at selskabets chip-fabrikker er noget nyere og mere avancerede end TSMC's fabrikker.

TSMC har eksempelvis angiveligt haft problemer med at få 16 nanometer-processer op at køre.

Der har ellers verseret rygter om, at Apple flirtede med Intel som mulig ny leverandør af chip til kommende iPhone-modeller.

Intel anvender i dag også 14 nanometer-produktion og regnes samtidig for at være foran Samsung, når det gælder teknologi til såkaldt 3D transistor-stacking, der er med til nedbringe strømforbrug og samme øge performance.

Også selskabet GlobalFoundries kan komme til at bygge chip til kommende iPhone-modeller, i det selskabet har en licens-aftale med Samsung, som gør det muligt for GlobalFoundries at producere med Samsungs 14 nanometer-teknologier.

Læs også:

Ny Intel-chip kan blive gennembrud for computere uden kølesystemer

Apple udvikler egen ARM-chip til kommende Mac - vil måske droppe Intel

Ny superchip klar: Android endelig på omgangshøjde med Apple

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

    Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

    Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

    Schilling ApS

    Support Specialist

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Machine Learning Operations Engineer til opbygning af Forsvarets nye IT-platform

    Midtjylland

    LB Forsikring

    Senior Software Engineer til Online

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S