Staten endegyldigt frikendt i tele-slagsmål: Sønderjydsk telemand må vinke farvel til 58 millioner kroner

Den danske stat er blevet frikendt i en erstatningssag om 58 millioner kroner. Staten har ikke begået fejl i forbindelse med udbuddet af beredskabsfrekvenserne, lyder det blandt andet i dommen.

Artikel top billede

Slagsmålet har stået på i årevis, og har handlet om masser af millioner kroner.

Men nu er der blevet sat et endeligt punktum af Højesteret i sagen om statens SINE-netværk.

Hans Damm Research har nemlig nu tabt sagen mod staten, hvor der var et erstatningskrav på 58 millioner kroner på spil.

Sagen drejer sig om udbuddet af ambulanceradio-systemet (SINE), som blev vundet i 2006 af Motorola-selskabet Dansk Beredskabskommunikation.

Læs også: Stor retssag mellem staten og dansk tele-rigmand i gang

I korte træk mente Hans Damm, at statens udbud var problematisk, da det rev grundlaget væk fra de frekvenstilladelser, som Hans Damms selskab, Hans Damm Research, tidligere havde betalt store summer for til staten.

Højesteret har dog vurderet, at hverken Erhvervsstyrelsen, Moderniseringsstyrelsen og Forsvarsministeriet har foretaget sig noget forkert i forbindelse med udbuddet.

Det skriver fyens.dk

Læs også: Læs også: Dansk tele-rigmand efter dom: Danmark er en bananrepublik

Fem mod en

Anklagen lød på, at staten begik en stribe fejl i forbindelse med en række EU-regler, da udbuddet blev stykket sammen i 2006.

Men disse påstande afviser retten altså. 

Fem ud af de seks dommere var enige om, at staten ikke har foretaget sig noget forkert.

Afgørelsen stadfæster i øvrigt Østre Landsrets dom fra 2013, hvor Hans Damm krævede 362 millioner kroner i erstatning.

Den afgørelse faldt nemlig heller ikke ud til Hans Damms fordel.

Ud over den tabte sag skal Hans Damm også betale to millioner kroner i sagsomkostninger.

Læs også:
Dansk tele-rigmand hiver staten i Højesteret

Læs også: Dansk tele-rigmand efter dom: Danmark er en bananrepublik

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S