Nu kan man overføre data med 100 gbps - med lys

Fremtidens data-overførsler kan komme til at foregå med vilde hastigheder gennem luften. Der er dog en hage ved teknologien.

Artikel top billede

En række britiske forskere har udviklet en teknologi, der gør det muligt at sende data via lys fra eksempelvis den ene ende at et lokale til den anden.

Med teknologien er det muligt at "tage lys fra fiber-optiske datalinier, forstærke det og beame det på tværs af et lokale."

Systemet kan overføre data med op til 100 gigabit i sekundet.

Det er langt hurtigere end de trådløse teknologier, som i dag er på markedet.

For eksempel kan den mest gængse Wifi-teknologi - 802.11ac - overføre data med en maksimal hastighed på mellem syv og 10 gbps.

Sigter efter tre terabit

Forskerne fra Oxford Universitet bedyrer, at de 100 gpbs kun er begyndelsen, og at teknologien med videre udvikling vil kunne overføre data med langt højere hastighed.

De mener, at det er realistisk at sigte efter en data-hastighed på mere end tre terabit per sekund. Det svarer knap 3.000 gigabit per sekund.

Selv om hastigheden er meget høj, er der dog også visse begrænsninger indbygget i teknologien.

Da der er tale om lys, skal sender og modtage eksempelvis kunne 'se' hinanden, hvilket gør det umuligt at sende data gennem vægge og lignende.

Hertil kommer, at de fleste hjem og arbejdspladser i dag har forbindelser på maksimalt 150 megabit per sekund ud af huset.

Det overfflødiggør på mange måder disse rasende høje hastigheder.

Forsker-holdet arbejder for tiden på at udvikle en slags tracking-teknologi, der skal gøre det muligt at placere eksempelvis en bærbar computer et tilfældigt sted i et lokale, hvor lys-senderen så automatisk vil finde computeren og oprette optisk forbindelse til den.

Læs også:

Danske top-forskeres vilde chip: Skal give langt hurtigere dataoverførsler

Danske forskere snupper verdensrekord i dataoverførsel

Nye lynhurtige servere overfører data med lys

Event: Computerworld Cloud & AI Festival

Digital transformation | Ballerup

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.500 it-professionelle, møde mere end 60 leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

Laura Bøjer

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S