Nu kan man overføre data med 100 gbps - med lys

Fremtidens data-overførsler kan komme til at foregå med vilde hastigheder gennem luften. Der er dog en hage ved teknologien.

Artikel top billede

En række britiske forskere har udviklet en teknologi, der gør det muligt at sende data via lys fra eksempelvis den ene ende at et lokale til den anden.

Med teknologien er det muligt at "tage lys fra fiber-optiske datalinier, forstærke det og beame det på tværs af et lokale."

Systemet kan overføre data med op til 100 gigabit i sekundet.

Det er langt hurtigere end de trådløse teknologier, som i dag er på markedet.

For eksempel kan den mest gængse Wifi-teknologi - 802.11ac - overføre data med en maksimal hastighed på mellem syv og 10 gbps.

Sigter efter tre terabit

Forskerne fra Oxford Universitet bedyrer, at de 100 gpbs kun er begyndelsen, og at teknologien med videre udvikling vil kunne overføre data med langt højere hastighed.

De mener, at det er realistisk at sigte efter en data-hastighed på mere end tre terabit per sekund. Det svarer knap 3.000 gigabit per sekund.

Selv om hastigheden er meget høj, er der dog også visse begrænsninger indbygget i teknologien.

Da der er tale om lys, skal sender og modtage eksempelvis kunne 'se' hinanden, hvilket gør det umuligt at sende data gennem vægge og lignende.

Hertil kommer, at de fleste hjem og arbejdspladser i dag har forbindelser på maksimalt 150 megabit per sekund ud af huset.

Det overfflødiggør på mange måder disse rasende høje hastigheder.

Forsker-holdet arbejder for tiden på at udvikle en slags tracking-teknologi, der skal gøre det muligt at placere eksempelvis en bærbar computer et tilfældigt sted i et lokale, hvor lys-senderen så automatisk vil finde computeren og oprette optisk forbindelse til den.

Læs også:

Danske top-forskeres vilde chip: Skal give langt hurtigere dataoverførsler

Danske forskere snupper verdensrekord i dataoverførsel

Nye lynhurtige servere overfører data med lys

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

Cloud Operations Manager (Azure)

Københavnsområdet

Danoffice IT

Infrastructure Specialist

Københavnsområdet

Patent- og Varemærkestyrelsen

Infrastrukturspecialist

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos