Nu kan man overføre data med 100 gbps - med lys

Fremtidens data-overførsler kan komme til at foregå med vilde hastigheder gennem luften. Der er dog en hage ved teknologien.

Artikel top billede

En række britiske forskere har udviklet en teknologi, der gør det muligt at sende data via lys fra eksempelvis den ene ende at et lokale til den anden.

Med teknologien er det muligt at "tage lys fra fiber-optiske datalinier, forstærke det og beame det på tværs af et lokale."

Systemet kan overføre data med op til 100 gigabit i sekundet.

Det er langt hurtigere end de trådløse teknologier, som i dag er på markedet.

For eksempel kan den mest gængse Wifi-teknologi - 802.11ac - overføre data med en maksimal hastighed på mellem syv og 10 gbps.

Sigter efter tre terabit

Forskerne fra Oxford Universitet bedyrer, at de 100 gpbs kun er begyndelsen, og at teknologien med videre udvikling vil kunne overføre data med langt højere hastighed.

De mener, at det er realistisk at sigte efter en data-hastighed på mere end tre terabit per sekund. Det svarer knap 3.000 gigabit per sekund.

Selv om hastigheden er meget høj, er der dog også visse begrænsninger indbygget i teknologien.

Da der er tale om lys, skal sender og modtage eksempelvis kunne 'se' hinanden, hvilket gør det umuligt at sende data gennem vægge og lignende.

Hertil kommer, at de fleste hjem og arbejdspladser i dag har forbindelser på maksimalt 150 megabit per sekund ud af huset.

Det overfflødiggør på mange måder disse rasende høje hastigheder.

Forsker-holdet arbejder for tiden på at udvikle en slags tracking-teknologi, der skal gøre det muligt at placere eksempelvis en bærbar computer et tilfældigt sted i et lokale, hvor lys-senderen så automatisk vil finde computeren og oprette optisk forbindelse til den.

Læs også:

Danske top-forskeres vilde chip: Skal give langt hurtigere dataoverførsler

Danske forskere snupper verdensrekord i dataoverførsel

Nye lynhurtige servere overfører data med lys

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27. maj 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S

Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

Morten Plannthin Lund

Industriens Pension

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

Niels Bjørndal Nygaard

Norriq Danmark A/S

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil