Dankortet i knæ på grund af it-problemer - Nets ved ikke hvad der er los

Fredag middag har Nets konstateret massive problemer med kortbetalinger med blandt andet dankort, Visakort og Mastercards. Fredag eftermiddag er der stadig knas med nethandlen.

Artikel top billede

Foto: Danske Bank. (Foto: Danske Bank)

Fredag eftermiddag har betalingsvirksomheden Nets oplevet solide problemer med de betalingskort, som selskabet administrerer.

Omkring 12:45 indtraf nedbruddet på blandt andet Dankort, Visakort og Mastercard, som varede frem mod klokken 14.

"Ja, vi har haft problemer med håndteringen af kortbetalinger. Omfanget har varieret fra en lille del af kortene til omkring halvdelen," fortæller Nets pressechef, Søren Winge til Computerworld.

Han forklarer, at det endnu er for tidligt at oplyse om, hvad problemerne skyldes, men omkring klokken 14 skulle kortbetalingerne være normaliseret igen, tilføjer han.

Stadig online-bøvl

Nets kan dog fredag ved 15-tiden fortsat konstatere bøvl med korttransaktioner på internethandlen.

"Den del mangler stadig at komme på plads, og vi arbejder selvfølgelig på højtryk for at løse de udfordringer," lyder det fra Søren Winge.

Han forklarer, at nedbruddet også betyder, at danskere i udlandet kan opleve problemer med at betale med betalingskort udstedt i Danmark.

Flere danske dagligvarebutikker har nødsystemer til at håndtere disse situationer, og der er ifølge Nets stor sandsynlighed for, at flere butikker har slået nødsystemet til under nedbruddet.

"Det er jo en vurdering fra butik til butik," forklarer Søren Winge.

Læs også:
Softwarefejl kan lukke 15.000 Dankort

Annonceindlæg fra 7N A/S

7N: Specialisterne bag Europas digitale forsvarsparathed

Når Danmark og Europa skal ruste sig til en ny sikkerhedspolitisk virkelighed, handler det ikke længere kun om materiel og mandskab.

En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

Lars Jacobsen

Chefredaktør på Computerworld

Se alle Lars's artikler her

Navnenyt fra it-Danmark

Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Morten Eskildsen som UX Lead. Han skal især beskæftige sig med styrke bureauets kompetencer inden for UX og digital strategi i konsulentteamet og arbejde på tværs af alle afdelinger. Han kommer fra en stilling som CDO, UX & Digital Strategy Consultant hos Zupa. Nyt job

Morten Eskildsen

Signifly

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

Søren Vindfelt Røn

Norriq Danmark A/S