Dankortet i knæ på grund af it-problemer - Nets ved ikke hvad der er los

Fredag middag har Nets konstateret massive problemer med kortbetalinger med blandt andet dankort, Visakort og Mastercards. Fredag eftermiddag er der stadig knas med nethandlen.

Artikel top billede

Foto: Danske Bank. (Foto: Danske Bank)

Fredag eftermiddag har betalingsvirksomheden Nets oplevet solide problemer med de betalingskort, som selskabet administrerer.

Omkring 12:45 indtraf nedbruddet på blandt andet Dankort, Visakort og Mastercard, som varede frem mod klokken 14.

"Ja, vi har haft problemer med håndteringen af kortbetalinger. Omfanget har varieret fra en lille del af kortene til omkring halvdelen," fortæller Nets pressechef, Søren Winge til Computerworld.

Han forklarer, at det endnu er for tidligt at oplyse om, hvad problemerne skyldes, men omkring klokken 14 skulle kortbetalingerne være normaliseret igen, tilføjer han.

Stadig online-bøvl

Nets kan dog fredag ved 15-tiden fortsat konstatere bøvl med korttransaktioner på internethandlen.

"Den del mangler stadig at komme på plads, og vi arbejder selvfølgelig på højtryk for at løse de udfordringer," lyder det fra Søren Winge.

Han forklarer, at nedbruddet også betyder, at danskere i udlandet kan opleve problemer med at betale med betalingskort udstedt i Danmark.

Flere danske dagligvarebutikker har nødsystemer til at håndtere disse situationer, og der er ifølge Nets stor sandsynlighed for, at flere butikker har slået nødsystemet til under nedbruddet.

"Det er jo en vurdering fra butik til butik," forklarer Søren Winge.

Læs også:
Softwarefejl kan lukke 15.000 Dankort

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS