Tesla kan få kamp til stregen af ny og magtfuld elbilbygger

Virgin-ikonet Richard Branson har set sig varm på elbilen, og det er Tesla, der skal konkurreres mod.

Artikel top billede

Richard Branson er vist både glad for piger og for biler.

Bilmodellerne fra Elon Musk-selskabet Tesla er nok de mest profilerede elbiler i øjeblikket - og med god grund.

Læs mere om det her: Test: Teslas opdaterede Model S - med autopilot og 400 heste

Men den store virak, og udsigten til at markedet eksploderer, trækker stadig flere spillere ind i manegen.

Og nu melder endnu en aktør sig, og det er ikke hr. Hvem-som-helst.

Det er selveste Virgin-grundlæggeren Richard Branson, der lufter ønsket om at slå Tesla af tronen, og placerer sig selv på den ombejlede plads.

Det skriver Extremetech.

Richard Branson blev fornyelig interviewet af Bloomberg TV, hvor han blandt andet blev spurgt til, om selskabet har planer om at hoppe med på elbil-karussellen.

Til det spørgsmål svarede han, at "vi har flere grupper, der arbejder med elbiler, så man ved aldrig. Det kan godt være, at Virgin vil begynde at konkurrerer med Tesla."

Læs også: Her er verdens sejeste elbil

Arbejder på en Virgin-elbil

Flere detaljer kunne journalisten ikke lokke ud af ham, men hans udtalelser er et vink med en kæmpe vognstang om, at selskabet på et eller andet tidspunkt slipper en elbil løs.

Virgin har faktisk et udmærket udgangspunkt for at producere elbiler, da selskabet allerede har en fod indenfor i industrien.

Firmaet har nemlig et hold i den relativt nystartede racing-klasse, der hedder Formula E, kaldet Virgin Racing.

Formula E er en klasse for elektriske racerbiler, hvor motoren til bilerne bygges af holdene selv.

Fra 0 til 100 på tre sekunder

Bilerne i Formula E-klassen er i stand til at accelerere fra 0 til 100 kilometer i timen på cirka tre sekunder, og har en topfart på 225 kilometer i timen.

Støjniveauet er dog væsentligt lavere end de traditionelle Formel 1-biler. Elbilen sender godt 80 decibel afsted, mens konkurrenten producerer omkring 130 decibel.

Batterierne holder dog kun i omkring 20 minutter og i stedet for at oplade midt i løbet, vælges en mere tilskuervenlig model, hvor køreren simpelthen skifter til en ny bil, når batterierne er løbet tør for energi.

Ved at Virgin selv har konstrueret den elektriske motor til sin Formula E-bil, har selskabet altså stor erfaring, som kan komme til gavn, hvis Richard Branson sætter gang i produktionen af en mere traditionel gadebil.

Hans udtalelser og firmaets elbil-kompetencer mere end antyder, at det er Tesla, han har i kikkerten som nærmeste konkurrent.

Læs også:
Test: Teslas opdaterede Model S - med autopilot og 400 heste

Test: Tesla S er køreglæde og gadget i en fantastisk pakke

2015 i bil-teknologiernes navn: It-firmaerne flokkes om at gøre din bil til en smartbil

Googles Android-kode indtager din bil: Mød det nye Android Auto

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

    AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

    Danoffice IT

    Head of Business Enablement

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Java Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Caroline Nolsø Tofft som Senior Advisor, Data & AI. Hun skal især beskæftige sig med at styrke vores kommercielle pipeline og relationen til både nye og eksisterende kunder. Hun kommer fra en stilling som Integration Partner Manager hos DataLøn. Nyt job

    Caroline Nolsø Tofft

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

    Gitte Lykke Holm

    Elbek & Vejrup A/S

    T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

    Anders Christensen

    T-Systems

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S