It-mands notesbog solgt for syv millioner kroner på auktion

En notesbog skrevet af Alan Turing under 2. Verdenskrig har været under hammeren, og er blevet solgt for syv million kroner. I bogen finder man blandt andet en dybt personlig besked til en elev.

Artikel top billede

Alan Turing er kendt som den moderne computers fader og grundlægger af datalogien, da han under 2. Verdenskrig arbejdede mod tiden for at knække tyskernes Enigma-koder.

Nu har hans notesbog fra 1942 med videnskabelige notater fra arbejdet på landstedet Bletchley Park, hvor det hemmelige Enigma-arbejde foregik, været under hammeren hos auktionshuset Bonham,

Notesbogen gik for syv millioner kroner til en ukendt køber, skriver BBC.

Personlige beskeder i bogen

At bogen overhovedet findes i dag skyldes, at Alan Turing overdrog den til sin elev og ven, matematikeren Robin Gandy, der tog sin PhD-eksamen fra Cambridge Universitetet under Alan Turings vinger.

Robin Gandy har ellers afleveret det meste af Alan Turings materiale til arkivet på King College i 1977, men den 56 sider lange notesbog beholdt han. Det skyldtes blandt andet, at Alan Turing havde skrevet en dybt personlig hilsen til Robin Gandy på midtersiden i bogen.

Det var først ved Robin Gandy død i 1995, at bogen skrevet af den berømte datalog blev fundet
blandt andre personlige ejendele.

En mand af få ord

Den britiske matematiker Andrew Hodges siger til BBC, at ord fra Alan Turing var sjældne, og derfor har alt fra computer-geniets pen en særlig værdi.

"Denne notesbog giver nyt lys omkring, hvordan Alan Turing på trods af at være viklet ind i de store verdensbegivenheder stadig var engageret i arbejdet med den rene matematik," siger Andrew Hogdes.

Alan Turing døde i 1954, og sidste år kom den Oscarnominerede film om hans liv, The Imitation Game, som du kan læse mere om her.

Læs også:
Forslag til ny Turing-test: Computere skal kunne grine af The Simpsons

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Se alle vores events inden for it

Politiets Efterretningstjeneste

AI/ML udvikler i PET

Københavnsområdet

AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

Teamleder til AL Sydbanks GDPR & Tech Regulation i Aabenraa

Sydjylland

European Stonecraft

Intern Navision/BC Supporter

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect