Har virkelig taget Linux til sig: Microsoft fejrer ny Debian-distribution

Selv Microsoft kaster sig ud i en Linux-fejring. Firmaet inviterede ligefrem til kage i forbindelse med udgivelsen af den nye Debian 8. Er det enden på en lang fejde mellem open source og lukket kode, eller stikker der noget andet bag?

Artikel top billede

Linux-distributionen Debian 8.0 med kælenavnet Jessie har netop set dagens lys, og i den forbindelse inviterede Microsoft til kalas med kage og det hele.

Helt øjagtigt var det Redmond-firmaets Openness Team, der inviterede til LinuxFest Northwest i Bellingham nord for Seattle i den amerikanske delstat Washington.

Deltagerne ved festen kunne blandt andet møde Jose Miguel Parrella, der er Debian-udvikler, og medlemmer af Microsofts strategi-team for åben kildekode.

En del at pointen med at samle tropperne på denne måde er givetvis at skabe mere PR omkring, hvordan kode-farbrikkens sky-tjeneste, Azure, kan være et nyttigt redskab for Debian-udviklerne.

To års arbejde afsluttet

Den nye Debian 8.0-distribution har været under udvikling i to år.

Distributionen omfatter en række projekter for videreudvikling af alt fra skrivebordsmiljøet, server-software, systemværktøjer og biblioteker.

Det skriver den amerikanske udgave af PC World, der omtaler distributionen i denne artikel.

Skrivebordsmiljøet i Debian 8.0 er eksempelvis rykket til bage til Gnome som standard-indstilling.

I den forrige version var det brugergrænsesnittet Xfce, der var førstevalg som standard skrivebord.

Læs også: Lyn-guide: Her er de ti bedste og nemmeste Linux-distributioner

Bedre sikkerhed

Nye versioner af software og operativsystemer handler imidlertid ikke bare om, hvad nyhederne består i men også om hvad, der er blevet fjernet fra koden.

Et eksempel i den nye distribution er, at den gamle og usikre SSLv3-protokol er blevet skrottet.

Systembiblioteker og applikationer er således kompileret uden støtte for Secure Sockets Layer i version 3.

Google har i øvrigt gjort samme greb med firmaets browser Chrome efter en stor sikkerhedssvaghed sidste år.

Læs også: Efter ny kritisk sårbarhed: Drop nu SSL

En anden og måske lidt kontroversiel ændring i version 8 er, at det gamle SysV-system er byttet ud med Systemd som standard. Det er en samling værktøjer, biblioteker og baggrundsprocesser, der anvendes til at administrerer Linux.

Læs også: Berømt udvikler sat på porten af Linus Torvalds: Må ikke kode Linux mere

Her følger Debian i fodsporerne på en stribe andre distributioner som Ubuntu, Fedora, Red Hat Enterprises og Open Suse.

Ifølge PC world skal Debian 8 i fungerer på langt flere pc'er end tidligere direkte ud af boksen.

Der er tilfældet på grund af forbedringer i EFI-opstartsprocedurerne, der har erstattet BIOS-koden.

Læs også. Så hurtigt og nemt kan din computers BIOS hackes

Det er ligeledes muligt at installere Jessie direkte på Mac-maskiner med Intel-processorer uden ekstra tredjepartssoftware.

Læs også:
Her er 10 supernørdede Linux-gadgets

Her er de syv mest populære Linux-udgaver lige nu

Linux-administrator: Her er mine daglige sikkerhedsudfordringer

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    KMD A/S

    Support Consultant

    Nordjylland

    AL Sydbank

    Automation Developer - Digital & Processes

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

    Gitte Lykke Holm

    Elbek & Vejrup A/S