Simpel fejl i iPad-app holder hel stribe fly på jorden

En fejl i en iPad-app har været skyld i kraftige forsinkelser hos et flyselskab, som for nyligt har erstattet sine flypapirer med data-filer.

Artikel top billede

Arkivfoto: CNW Group / Hand-out. (Foto: CNW Group / Hand-out)

En fejl i en iPad-app til piloterne og co-piloterne hos flyselskabet American Airlines har været skyld i flere fly-forsinkelser i denne uge.

For flyselskabet har holdt flere af sine fly på jorden, indtil problemerne blev løst.

Det skriver BBC.

Ville ellers skrotte papir

"Vi har oplevet, at der har været problemer med en applikation på nogle piloters iPads. Udfordringen ligger i en tredjeparts-applikation og ikke i iPad'en," lyder det ifølge BBC i en pressemeddelelse fra American Airlines.

"Vores piloter har været i stand til at løse problemerne ved at downloade applikationen igen ved gaten lige før take-off, og som backup tager de papirer med ombord på flyene," fortsætter meddelelsen fra flyselskabet.

American Airlines sløjfede ellers i 2013 sine papirer til piloterne og erstattede dem med iPads for at mindske vægten.

En manøvre, som blev udregnet til at spare flyselskabet for omkring otte millioner kroner i brændstof.

Dobbelt-data skyld i fejlen

Mere konkret er fejlen fundet i den app, der hedder FliteDeck, som er udarbejdet af Boing-selskabet Jeppesen.

Her lyder meldingen, at fejlen i American Airlines database, hvor der fremkom en duplikering af data til Reagan National Airport.

"App'en kunne ikke håndtere de to eksemplarer, hvilket fik den til at lukke ned," fortæller pressechef Mike Pound fra Jeppesen til BBC.

Han forklarer i lighed med American Airlines, at selskabet hurtigt identificerede fejlen og løste den ved at instruere piloterne i at afinstallere og geninstallere app'en.

Selvom American Airlines langtfra er det eneste flyselskab, der har droppet sine fysiske papirer på flyene til fordel for data-filer, meldes der ikke om problemer hos andre flyselskaber.

Læs også:
It-sikkerhedsekspert får flyveforbud efter joke om fly-hack

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Cyber Security Festival 2026:

    Årets program sætter fokus på cybersikkerhed som samfundssikkerhed

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Gutzon D. Børglum som Key Account Manager på netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med salg i IT-branchen - bla. med tidligere ansættelser som SE hos GlobalConnect og CSM hos Heimdal. Nyt job

    Gutzon D. Børglum

    Netip A/S

    T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

    Anders Christensen

    T-Systems

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S