Verdens største it-sladrehanke hyldes med statuer i Danmarks naboland

Ideen bag et nyt kunstværk er ytringsfrihed, hvor tre af de største it-sladrehanke nogensinde bliver hyldet med bronzestatuer.

Artikel top billede

Fra ventre mod højre: Edward Snowden, Julian Assange og Chelsea Manning. Skærmdump fra Youtube.

Chelsea Manning. Julian Assange. Edward Snowden.

Det er navnene på de tre største whistleblowere i nyere historie, da alle har medvirket til læk af fortrolige dokumenter til offentligheden via nettet.

Nu er de blevet hyldet med bronzestatuer på Alexanderplatz i Berlin, hvor skulptøren Davide Dormino har placeret kopier af de tre whistleblowere, der står på hver deres stol.

Ved siden af de tre står en fjerde stol, som er tom.

Den er beregnet til alle, der har noget på hjertet, som de vil dele med resten af verden i kunstværket, der bærer titlen 'Anything to Say?'.

Det skriver det russiske medie RT.

Et sted for ytringsfrihed

Den italienske skulptør Davide Dormino har fortalt pressen, at når de tre verdensberømte whistleblowere har mistet deres frihed for at fortælle sandheden, viser det, hvor vigtigt sandheden er.

Og han har overværet flere berlinere, der har stillet sig op på den fjerde stol givet deres mening til kende i samme stil, som det kendes fra blandt andet Speakers' Corner i London.

"Folk siger mange forskellige ting lige fra politiske ytringer, til at bare knevre og til stilhed fra folk, der desperat gerne vil hjælpe Julian, Bradley og Edward. Der er også dem, der ikke har en ide om, hvem de tre er. Den tomme stol, er nok stedet for ytringsfrihed, tænker jeg," forklarer kunstneren.

Den transkønnede Chelsea Manning blev i 2011 under navnet Bradley Manning kendt, da hun lækkede de dokumenter, der senere skulle blive kendt under navnet Cablegate. Whitsleblower fik siden 35 år i fængsel for den handling.

Cablegate-dokumenterne blev oploadet til websitet Wikileaks, hvor Julian Assange sad som leder. Han blev efter sagen en jagtet mand, og har siden 2012 opholdt sig på Ecuadors ambassade i London.

Edward Snowden er vel nok manden bag de største afsløringer, da han i sommeren 2013 løftede sløret for, hvor omfattende USA overvåger sin egen og andre landes befolkning.

Han lever i dag på midlertidigt asyl i Rusland. Der venter ham en omfattende retssag, hvis han vender snuden hjem til USA igen en dag.

Læs også:
Hollywood kører stjernerne i stilling til kommende Snowden-film

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S