Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Uber ved at købe Nokias kort-tjeneste Here - har budt 20 milliarder kroner

Uber har budt 20 milliarder kroner for Nokias gamle kort-tjeneste Here. Også andre verdens-berømte firmaer er interesserede i kort-tjenesten.

Det velhavende taxa-firma Uber vil købe Nokias kort-tjeneste Here.

Selskabet har ifølge New York Times afgivet et bud på knap 20 milliarder kroner til Nokia for tjenesten.

Ifølge avisen er ideen bag opkøbsforsøget, at Uber vil forsøge at gøre sig mindre afhængig Google og Googles kort-tjenester.

I dag bygger Ubers navigation i selskabets app-tjenester på data fra blandt andet Google Maps og Apple samt selskabets egne online-data.

Uber har tidligere meddelt, at selskabet var i gang med at overtage den lille amerikanske kort-tjeneste deCarta.

Strategisk fokusering

Nokia meddelte for en måneds tid siden, at selskabet var i gang med at overveje frasalg af netop Here som led i en strategisk fokusering af selskabet.

Den besked kom samtidig med, at Nokia løftede sløret for selskabets planer om at overtage netværks-producenten Alcatel-Lucent.

Det kan du læse mere om her: Nokias gigant-køb af Alcatel-Lucent kan få stor betydning for markedet

Microsoft købte for et par år siden Nokias dengang hensygnende - men verdensberømte - mobilforretning.

Efter købet har den tilbageværende del af Nokia fungeret som producent af netværks-udstyr til telebranchen

Det kan du læse mere om her: Ny retning for Nokia: Lægger mobiltelefonerne bag sig - her er det nye selskab

Samtidig har Nokia altså beholdt kort-tjenesten Here, som imidlertid ikke rigtigt ser ud til at have nogen naturlig plads i Nokias portefølje.

Ifølge New York Times er en række af verdens store bil-producenter også interesserede i at købe Here. De tæller BMW, Audi og Mercedes-Benz.

Ifølge avisen forventer Nokia at kunne fortælle mere om Heres nye ejer om en måneds tid.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Konica Minolta Business Solutions Denmark A/S
Salg af kopimaskiner, digitale produktionssystemer og it-services.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
AI Business Excellence Day – sådan folder du mulighederne ud

Mange danske virksomheder har eksperimenteret med AI-projekter af begrænset omfang, men kun de færreste har for alvor udforsket mulighederne i storskala. Det gør vi her! Du vil blandt andet få mulighed for at se eksempler på, hvordan AI kan anvendes som accelerator i storskala og skubber til grænserne for, hvordan det er muligt at integrere teknologien, så potentialet for alvor foldes ud.

05. december 2023 | Læs mere


Teknologien bliver den næste konkurrencedefinerende slagmark – sådan forbereder du dig

Få bud på, hvordan du kan tænke IT-planlægning som en løbende strategisk proces frem for noget, der foregår fra enkeltprojekt til enkeltprojekt. Herunder hvordan strategisk brug af IT giver dig et stærkt grundlag for at orkestrere kundeoplevelser, kunderelevans og produktivitetsforbedringer.

06. december 2023 | Læs mere


People Tech 2023: Sådan gør du din gode arbejdsplads endnu bedre

Du får indsigt i de nyeste trends, hvor udviklingen går hen, masser af inspiration fra andres erfaringer samt god tid til netværk – og værdifuld indsigt i mulighederne for at effektivisere løn- og HR-processer, understøtter nye arbejdsformer og helt basalt skabe grundlaget for at skabe en bedre og mere attraktiv arbejdsplads.

13. december 2023 | Læs mere