Uber ved at købe Nokias kort-tjeneste Here - har budt 20 milliarder kroner

Uber har budt 20 milliarder kroner for Nokias gamle kort-tjeneste Here. Også andre verdens-berømte firmaer er interesserede i kort-tjenesten.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Det velhavende taxa-firma Uber vil købe Nokias kort-tjeneste Here.

Selskabet har ifølge New York Times afgivet et bud på knap 20 milliarder kroner til Nokia for tjenesten.

Ifølge avisen er ideen bag opkøbsforsøget, at Uber vil forsøge at gøre sig mindre afhængig Google og Googles kort-tjenester.

I dag bygger Ubers navigation i selskabets app-tjenester på data fra blandt andet Google Maps og Apple samt selskabets egne online-data.

Uber har tidligere meddelt, at selskabet var i gang med at overtage den lille amerikanske kort-tjeneste deCarta.

Strategisk fokusering

Nokia meddelte for en måneds tid siden, at selskabet var i gang med at overveje frasalg af netop Here som led i en strategisk fokusering af selskabet.

Den besked kom samtidig med, at Nokia løftede sløret for selskabets planer om at overtage netværks-producenten Alcatel-Lucent.

Det kan du læse mere om her: Nokias gigant-køb af Alcatel-Lucent kan få stor betydning for markedet

Microsoft købte for et par år siden Nokias dengang hensygnende - men verdensberømte - mobilforretning.

Efter købet har den tilbageværende del af Nokia fungeret som producent af netværks-udstyr til telebranchen

Det kan du læse mere om her: Ny retning for Nokia: Lægger mobiltelefonerne bag sig - her er det nye selskab

Samtidig har Nokia altså beholdt kort-tjenesten Here, som imidlertid ikke rigtigt ser ud til at have nogen naturlig plads i Nokias portefølje.

Ifølge New York Times er en række af verdens store bil-producenter også interesserede i at købe Here. De tæller BMW, Audi og Mercedes-Benz.

Ifølge avisen forventer Nokia at kunne fortælle mere om Heres nye ejer om en måneds tid.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Aarhus C

Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

Digital transformation | København

Computerworld Summit 2026 - København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Se alle vores events inden for it

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

Nordjylland

Unik System Design A/S

DevOps Engineer

Sydjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job