Uber ved at købe Nokias kort-tjeneste Here - har budt 20 milliarder kroner

Uber har budt 20 milliarder kroner for Nokias gamle kort-tjeneste Here. Også andre verdens-berømte firmaer er interesserede i kort-tjenesten.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Det velhavende taxa-firma Uber vil købe Nokias kort-tjeneste Here.

Selskabet har ifølge New York Times afgivet et bud på knap 20 milliarder kroner til Nokia for tjenesten.

Ifølge avisen er ideen bag opkøbsforsøget, at Uber vil forsøge at gøre sig mindre afhængig Google og Googles kort-tjenester.

I dag bygger Ubers navigation i selskabets app-tjenester på data fra blandt andet Google Maps og Apple samt selskabets egne online-data.

Uber har tidligere meddelt, at selskabet var i gang med at overtage den lille amerikanske kort-tjeneste deCarta.

Strategisk fokusering

Nokia meddelte for en måneds tid siden, at selskabet var i gang med at overveje frasalg af netop Here som led i en strategisk fokusering af selskabet.

Den besked kom samtidig med, at Nokia løftede sløret for selskabets planer om at overtage netværks-producenten Alcatel-Lucent.

Det kan du læse mere om her: Nokias gigant-køb af Alcatel-Lucent kan få stor betydning for markedet

Microsoft købte for et par år siden Nokias dengang hensygnende - men verdensberømte - mobilforretning.

Efter købet har den tilbageværende del af Nokia fungeret som producent af netværks-udstyr til telebranchen

Det kan du læse mere om her: Ny retning for Nokia: Lægger mobiltelefonerne bag sig - her er det nye selskab

Samtidig har Nokia altså beholdt kort-tjenesten Here, som imidlertid ikke rigtigt ser ud til at have nogen naturlig plads i Nokias portefølje.

Ifølge New York Times er en række af verdens store bil-producenter også interesserede i at købe Here. De tæller BMW, Audi og Mercedes-Benz.

Ifølge avisen forventer Nokia at kunne fortælle mere om Heres nye ejer om en måneds tid.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S