Citrix samler alle produkter under én stor sky

Én platform til at styre alle produkterne. Det er hovedfilosofien bag en ny cloud-platform fra Citrix, hvor kunderne kan klikke apps, virtuelle servere og netværk til og fra, som det passer dem.

Artikel top billede

Arbejdsområde - eller 'workspace' på engelsk - er det gennemgående tema på Citrix' Synergy-konferencens åbningskeynote i den amerikanske by Orlando i staten Florida.

7.000 tilskuere og op mod 5.000 online-seere er med, når en tydelig stolt Citrix-boss Mark Templeton præsenterer selskabets seneste satsning med navnet Workspace Cloud.

Det er selskabets nyeste platform-satsning på levering af applikationer, desktops og data på den mest optimale måde i miks fra public clouds og fra lokale servere.

Workspace Cloud er på en måde Citrix' nye hovedprodukt, der samler alle selskabets produkter under samme paraply.

Firmaets Netflix

En anden måde at anskue det på er, at Workspace Cloud er ét stort kontrolpanel kørt fra en Azure-sky, hvor kunder kan vælge mellem forskellige Citrix-produkter, som de ønsker at bruge - og ikke mindst har betalt licens for at benytte.

Det betyder, at man i Workplace Cloud kan tilvælge et eller flere af flagskibsprodukterne som XenApp, XenDesktop og XenMobile.

Disse produkter kan tilsammen levere Windows-apps, web-apps, mobile apps, desktops, dokumenter og samarbejdsværktøjer over hvilket som helst netværk og på hvilken som helst enhed.

"Den moderne it-afdeling skal være firmaets Netflix, der kan broadcaste til brugerne," forklarer Mark Templeton på en pressekonference efter åbningskeynoten. 

Du kan selv sammensætte

Kunderne kan også i Workspace Cloud vælge mellem programmer som GoToMeeting og Sharefiles, når de sammensætter deres Citrix-vognpark.

Mark Templeton forklarer, at den nye cloud-leveringsplatform er udsprunget af en fem år gammel vision om at gøre XenApp klar til skyen.

"Jeg tror på, at fremtiden handler om at give folk muligheden for selv at sammensætte deres værktøjer og lade it-afdelingen stå for designet, så vi kan undgå skygge-it, som dukker op alle steder," siger Mark Templeton under en demonstration af Workspace Cloud.

Læs mere om skygge-it her

Det fremgår af selskabets åbningskeynote, at Workspace Cloud er klar til salg efter sommerferien, hvor detaljer om priser også vil blive annonceret. 

Lang liste over opdateringer

Forinden i åbningskeynoten  har Mark Templeton dog løftet sløret for en lang række opdateringer til selskabets enkelstående produkter som XenDesktop, XenApp, XenMobile, Netscaler og Reciever, som stadig kan køres som hidtil.

Blandt andet fremgår det, at XenServer 6.5 får en ny 64-bit arkitektur, og at selskabet i samarbejde med selskaber som Intel og Nvidia har arbejdet på at forbedre den grafiske oplevelse.

Citrix forlænger desuden XenApps livscyklus frem til 2017, mens XenMobile får sin egen corporate app store.

I denne app store kan ens it-afdeling sætte politikker i containere på virksomhedens apps i sammenblandingen med medarbejdernes private applikationer.

Samtidig fortæller Citrix-bossen, at selskabet har forstærket sine Netscaler-partnerskaber med IBM og Cisco om det software-definerede netværk, og at Receiver har fået en gelvaldig brugervenlighedsoverhaling samt flere muligheder for personlige tilpasninger.

Læs også:
Se top-listen her: Disse it-firmaer vil alle arbejde for

Annonceindlæg fra Trustworks

Tillid i en Zero-Trust verden

Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura

Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

Christian Pedersen

emagine Consulting A/S