Mystisk software-fejl fundet i iOS: Her er Apples lappeløsning

En yderst mystisk fejl i Apples iOS bevirker, at dit æble-udstyr kan crashe, hvis du modtager en helt særlig besked. Inden den rigtige sikkerhedslap er ude, har Apple fundet en nødløsning.

Artikel top billede

Som vi kunne berette om torsdag, er der fundet en mystisk fejl i Apples iOS-styresystem til iPhone, iPad og Apple Watch.

En tekststreng med engelske ord samt japanske og arabiske tegn får simpelthen iOS til at crashe, og giver Apples sms-system, iMessages, åndenød.

Apple er blevet gjort opmærksom på fejlen, og selskabet arbejder lige nu på højtryk for at få sikkerhedslappet de mystiske crashes, som blev opdaget på internet-forummet Reddit.

På Apples hjemmeside skriver selskabet således:

"Apple er opmærksom på, at der er et iMessage-problem på grund af en specifik serie af unicode-karakter, og vi vil have en løsning klar i en kommende software-opdatering."

Og Apple fortsætter:

"Indtil opdateringen er klar, kan du bruge følgende trin til at genåbne din Message-app."

Det skal du gøre

Og herefter følger en instruktion i tre etaper til, hvordan du får din besked-motor op at køre igen ved hjælp fra Apple-assistenten Siri:

1) Få Siri til at "læse ulæste beskeder" ("read unread messages", på engelsk)

2) Brug Siri til at svare på den skadelige besked. Efter du har svaret, kan du åbne Messages igen.

3) I Messages skal du swipe til venstre for at slette hele tråden. Ellers kan du trykke på og fastholde den skadelige besked, tryk på "Mere" (eller 'More' på engelsk) og slet beskeden fra din tråd.

Hvornår den endelige sikkerhedslap kommer til Apple-folket, melder selskabet ikke noget om på sin hjemmeside.

Læs også:

Advarsel: Én helt bestemt besked kan crashe din iPhone

Dansker var med til at skabe Siri: "Jeg havde tjent mange millioner, hvis jeg var blevet tre måneder længere"

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Conscia

    Få en hurtigere, billigere og mere sikker AI-rejse

    Slip for uforudsigelige omkostninger i skyen og opnå fuld datakontrol med en AI-pod, der samler al nødvendig infrastruktur i dit eget datacenter.

    Djurslands Bank

    IT-udvikler

    Midtjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Teamledere til PETs indhentningsafdeling

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    IGNITE Graduate Program 2026

    Københavnsområdet

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Tech Lead til Datacenter Operations

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S