Disse otte tegn får din Skype-konto til at gå i sort

En tekstbesked med otte tegn fryser dit Skype-program, så du i værste fald må geninstallere hele programmet. Skype erkender problemet og arbejder på at fikse det.

Artikel top billede

Kun få dage efter, at historien om iPhones og iPads gik i sort som følge af en modtaget tekststreng, rammer er lignende problem nu også Skype.

Venturebeat.com kan rapportere, at tekststrengen "http://:" (uden gåseøjne) får din Skype-konto til at fryse, så chatprogrammet skal lukkes fra styresystemets jobliste i eksempelvis Windows.

Computerworld kan efter flere forsøg bekræfte, at Skype går ned, når denne tekst-stump indsættes eller skrives i Microsofts chat-program, der bruges af mere end en halv milliard mennesker over hele kloden.

Skype har ligeledes bekræftet over for Venturebeat.com, at der noget rivravruskende galt med netop denne tekst-bid.

"Vi er opmærksomme på, at der er et problem, og vi arbejder på at komme med en løsning," fortæller Skype til nyhedssitet.

Indtil videre er problemet fundet i Windows, Android og iOS, mens Mac-brugere og folk med Windows' Metro-app kan ånde lettet op.

Dræber hele programmet

Ikke nok med, at Skype kan crashe, når teksten med de otte karakter bliver sendt til en Skype-kontakt.

I et forsøg på at sende beskeden fra en Skype til Mac over mod en Windows-Skype crashede programmet, og det kunne derefter ikke åbnes igen.

"Hver gang jeg åbner Skype, som er sat til automatisk at logge mig ind, starter programmet og crasher med det samme igen," lyder det fra Venturebeats testperson.

Det berettes, at samme problem opstår på både Android og iOS, når beskeden sendes fra en Mac.

Løs problemet eller vent
Omvendt skulle der heller ikke være noget problem at sende de otte tegn fra en Android- eller iOS-enhed. Det er kun ved modtagelsen, at Skype fryser.

På Windows forlyder det, at du kan arbejde dig uden om problemet ved enten at slette beskeden med den uheldige tegn-sammensætning, eller du kan installere en ældre version af Skype.

Google og Apple har dog sørget for, at henholdsvis Android og iOS altid installerer den nyeste version af Skype.

Så hvis du skyper fra en af disse mobil-styresystemer, og din Skype er crashet, må du vente på, at Skype udsender en løsning.

Læs også:
Mystisk software-fejl fundet i iOS: Her er Apples lappeløsning

Advarsel: Én helt bestemt besked kan crashe din iPhone

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra QNAP

    Med myQNAPcloud One er skyen ikke længere grænsen for din digitale suverænitet

    QNAP lancerer myQNAPcloud One: Delt cloudlagring til NAS-backups og skalerbare objekter. Ét abonnement, to tjenester til dine digitale aktiver.

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-specialister til WAN, Routing og Switching

    Nordjylland

    PensionDanmark

    AI Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics