Disse otte tegn får din Skype-konto til at gå i sort

En tekstbesked med otte tegn fryser dit Skype-program, så du i værste fald må geninstallere hele programmet. Skype erkender problemet og arbejder på at fikse det.

Artikel top billede

Kun få dage efter, at historien om iPhones og iPads gik i sort som følge af en modtaget tekststreng, rammer er lignende problem nu også Skype.

Venturebeat.com kan rapportere, at tekststrengen "http://:" (uden gåseøjne) får din Skype-konto til at fryse, så chatprogrammet skal lukkes fra styresystemets jobliste i eksempelvis Windows.

Computerworld kan efter flere forsøg bekræfte, at Skype går ned, når denne tekst-stump indsættes eller skrives i Microsofts chat-program, der bruges af mere end en halv milliard mennesker over hele kloden.

Skype har ligeledes bekræftet over for Venturebeat.com, at der noget rivravruskende galt med netop denne tekst-bid.

"Vi er opmærksomme på, at der er et problem, og vi arbejder på at komme med en løsning," fortæller Skype til nyhedssitet.

Indtil videre er problemet fundet i Windows, Android og iOS, mens Mac-brugere og folk med Windows' Metro-app kan ånde lettet op.

Dræber hele programmet

Ikke nok med, at Skype kan crashe, når teksten med de otte karakter bliver sendt til en Skype-kontakt.

I et forsøg på at sende beskeden fra en Skype til Mac over mod en Windows-Skype crashede programmet, og det kunne derefter ikke åbnes igen.

"Hver gang jeg åbner Skype, som er sat til automatisk at logge mig ind, starter programmet og crasher med det samme igen," lyder det fra Venturebeats testperson.

Det berettes, at samme problem opstår på både Android og iOS, når beskeden sendes fra en Mac.

Løs problemet eller vent
Omvendt skulle der heller ikke være noget problem at sende de otte tegn fra en Android- eller iOS-enhed. Det er kun ved modtagelsen, at Skype fryser.

På Windows forlyder det, at du kan arbejde dig uden om problemet ved enten at slette beskeden med den uheldige tegn-sammensætning, eller du kan installere en ældre version af Skype.

Google og Apple har dog sørget for, at henholdsvis Android og iOS altid installerer den nyeste version af Skype.

Så hvis du skyper fra en af disse mobil-styresystemer, og din Skype er crashet, må du vente på, at Skype udsender en løsning.

Læs også:
Mystisk software-fejl fundet i iOS: Her er Apples lappeløsning

Advarsel: Én helt bestemt besked kan crashe din iPhone

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Solution Manager til Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Microsoft AI Solution Architect

    Københavnsområdet

    TD SYNNEX Denmark ApS

    Sales Coordinator

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S