Pas på: Falsk valg-sms i omløb

En sms er i øjeblikket i omløb, som fejlagtigt fortæller, at du kan stemme ved dagens folketingsvalg ved at svare på sms'en.

Artikel top billede

(Foto: Foto: jhaymesisvip, CC BY 2.0)

Her på årets vigtigste dag i demokratiets navn, er valgmaskineriet på højtryk for at få så mange som muligt til at stemme - uanset partiet.

Men der findes altså også dem, som ikke ønsker, at du stemmer. I hvert fald er der i øjeblikket en sms i omløb, som oplyser dig om, at du kan stemme ved at besvare sms'en.

Men sms'en er en spam-sms, som du ikke skal besvare, skulle du modtage den. Det fortæller Indenrigsministeriet, som har lagt en advarsel ud på Twitter.

Sms'en er ellers sendt som var det fra Indenrigsministeriet, men niks: Du kan ikke stemme via sms.

Formålet kan være mange for sms'ens bagmænd. Enten kan det være, at finde du af, hvad bestemte folk stemmer, eller for at afholde folk fra at stemme. Det kan også være, at det er en takseret tjeneste, og at det koster dig mange penge, hvis du besvarer sms'en.

Mulighederne er mange, og Indenrigsministeriet er ikke bekendte med, hvor sms'en kommer fra. De fik en henvendelse fra en borger tidligt i morges og advarede straks borgerne.

Så desværre kan du ikke stemme med en sms. Det havde ellers været dejlig nemt. Med mindre du allerede har brevstemt, så skal du ud i regnen (i hvert fald i København), trave ned til valgstedet og stemme på din kandidat eller parti.

Hav et godt valg. 

Læs også: Sådan stemmer Computerworld-læserne i dag

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-supporterelev søges til Cyberdivisionen – Start din karriere hos Forsvaret

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Selvstændig IT-sagsbehandler til hardware og TV/AT udstyr i Hvidovre eller Karup

    Midtjylland

    RackPeople

    Teknisk Lead

    Københavnsområdet

    Event: Computerworld Summit 2027 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    25. maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec