Folk amok: Menneske-robotter udsolgt på et minut

Køberne gik bananas efter lanceringen af en robot. Den blev udsolgt i løbet af nul komma fem.

Artikel top billede

Pepper er en mega-charmerende underholdnings-robot, og det vil folk have. Foto: Aldebaran. (Foto: Picasa)

Hele partiet på 1.000 robotter blev udsolgt i løbet af et minut.

Der var således trængsel om kasseapparatet, da den nye robot med navnet Pebber, blev lanceret i Japan i lørdags.

Pepper er en såkaldt humanoid robot eller menneskelignende robot, der er designet til at være et ekstra familiemedlem.

Han kan føre samtaler, genkende følelser og til og med selv udvikle følelser.

I den mere praktiske ende kan Pepper hente informationer på nettet og servere dem for dig.

Det skriver Computerworlds amerikanske søstermagasin CIO.

Det handler om at være glad

Men Robotten er skabt for at gøre folk glade.

"Det er en emotionel robot, ikke en funktionel robot, der skal hjælpe med opvasken eller støvsuge. Han skal forbedre dit live ved at opbygge et forhold til dig," skriver det franske firma Aldebaran, der har skabt Pepper, på firmaets webside.

SoftBank, der sælger robotten, fortæller, at det næste parti vil blive sendt ud i de japanske butikker til juli.

Os, der ikke bor i Japan, må vente til næste år.

Det er dog ikke gratis at erhverve sig en robot.

Pebber koster lige knap 200.000 yen, hvilket svarer til 10.674 kroner.

Desuden skal køberen af med 25.000 yen eller 1.300 danske per måned for at dække den forsikring og cloud-tjeneste, som robotten er afhængig af.

Der kommer i øvrigt både sprogpakker og nye personligheder, som kan købes og downloades til hjemmets nye darling.

Læs også:
Her er udfordringerne med selvkørende robotbiler i Danmark

Hasta la vista, baby - robotterne kommer og nakker dit job

Ren science fiction: På dette hotel bliver du betjent af kvinde-robotter

Læses lige nu

    Annonce

    HusCompagniet A/S

    Senior data engineer

    Københavnsområdet

    Scan Global Logistics

    PMO Project Manager

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Event: Computerworld Summit 2027 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    20. maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec