Svensker idømt lang fængselsstraf for salg af vildt effektivt hacker-program

Svensker skal i fængsel i fire år og ni måneder for at have solgt tusindvis af kopier af det effektive hacker-program Blackshades på sit website for 250 kroner per kopi.

Artikel top billede

Svenskeren Alex Yucel skal tilbringe de næste fire år og ni måneder i et amerikansk fængsel for at have solgt mere end 8.000 kopier af hacker-programmet Blackshades på sit website.

Den 25-årige svensker har skrevet programmet, der er et af de såkaldte remote access-programmer, som sikkerhedsfirmaer ofte advarer imod.

Disse programmer gør det muligt for bagmændene at overvåge og overtage kontrollen med de inficerede maskiner.

Det samme gælder Blackshades, som blev udviklet til at kunne stjæle filer, passwords og logins til online-konti, ligesom programmet kan anvendes til at fjern-kryptere inficerede maskiner og dernæst opkræve løsepenge.

Det kan du læse mere om her: Her er arbejdsmetoden: Sådan suger software-kidnappere penge ud af danskerne

Ifølge anklagemyndigheden er mere end en halv million computere gennem årene blevet inficeret med Blackshades, der blev distribueret ud til computerne via links i spammails eller via andre hackere, som blev betalt for at liste programmet ind via sårbarheder.

Alex Yucel har erkendt forbrydelserne. Han solgte fra efteråret 2010 og til sin anholdelse i april 2014 omkring 8.700 kopier af Blackshades via sit website. Prisen var 40 dollar - omkring 250 kroner.

Ifølge dommen nåede han i alt at omsætte for 350.000 dollar - 2,3 millioner kroner - på salget.

Den unge svensker blev anholdt i Moldavien som led i en stor international politi-kampagne, hvor 97 personer i 16 lande blev anholdt samtidig.

Blandt de anholdte var dengang også otte danskere.

Det kan du læse mere om her: Politi: Otte unge danskere er sigtet for hacking.

Alex Yucel blev dernæst udleveret til de amerikanske myndigheder.

Læs også:

Hackerne kommer - og du kan (næsten) intet gøre

Ny skrap EU-datalov får konsekvenser for dig: Sådan kan du ruste din virksomhed

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect