Svensker idømt lang fængselsstraf for salg af vildt effektivt hacker-program

Svensker skal i fængsel i fire år og ni måneder for at have solgt tusindvis af kopier af det effektive hacker-program Blackshades på sit website for 250 kroner per kopi.

Artikel top billede

Svenskeren Alex Yucel skal tilbringe de næste fire år og ni måneder i et amerikansk fængsel for at have solgt mere end 8.000 kopier af hacker-programmet Blackshades på sit website.

Den 25-årige svensker har skrevet programmet, der er et af de såkaldte remote access-programmer, som sikkerhedsfirmaer ofte advarer imod.

Disse programmer gør det muligt for bagmændene at overvåge og overtage kontrollen med de inficerede maskiner.

Det samme gælder Blackshades, som blev udviklet til at kunne stjæle filer, passwords og logins til online-konti, ligesom programmet kan anvendes til at fjern-kryptere inficerede maskiner og dernæst opkræve løsepenge.

Det kan du læse mere om her: Her er arbejdsmetoden: Sådan suger software-kidnappere penge ud af danskerne

Ifølge anklagemyndigheden er mere end en halv million computere gennem årene blevet inficeret med Blackshades, der blev distribueret ud til computerne via links i spammails eller via andre hackere, som blev betalt for at liste programmet ind via sårbarheder.

Alex Yucel har erkendt forbrydelserne. Han solgte fra efteråret 2010 og til sin anholdelse i april 2014 omkring 8.700 kopier af Blackshades via sit website. Prisen var 40 dollar - omkring 250 kroner.

Ifølge dommen nåede han i alt at omsætte for 350.000 dollar - 2,3 millioner kroner - på salget.

Den unge svensker blev anholdt i Moldavien som led i en stor international politi-kampagne, hvor 97 personer i 16 lande blev anholdt samtidig.

Blandt de anholdte var dengang også otte danskere.

Det kan du læse mere om her: Politi: Otte unge danskere er sigtet for hacking.

Alex Yucel blev dernæst udleveret til de amerikanske myndigheder.

Læs også:

Hackerne kommer - og du kan (næsten) intet gøre

Ny skrap EU-datalov får konsekvenser for dig: Sådan kan du ruste din virksomhed

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Arrow ECS

    Copilot: Din digitale assistent eller en sikkerhedstrussel?

    Stor bekymring hos IT og compliance – men Copilot er IKKE problemet

    Forsvarsministeriets Regnskabsstyrelse

    Datadesigner

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior Product Manager

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job