Svensker idømt lang fængselsstraf for salg af vildt effektivt hacker-program

Svensker skal i fængsel i fire år og ni måneder for at have solgt tusindvis af kopier af det effektive hacker-program Blackshades på sit website for 250 kroner per kopi.

Artikel top billede

Svenskeren Alex Yucel skal tilbringe de næste fire år og ni måneder i et amerikansk fængsel for at have solgt mere end 8.000 kopier af hacker-programmet Blackshades på sit website.

Den 25-årige svensker har skrevet programmet, der er et af de såkaldte remote access-programmer, som sikkerhedsfirmaer ofte advarer imod.

Disse programmer gør det muligt for bagmændene at overvåge og overtage kontrollen med de inficerede maskiner.

Det samme gælder Blackshades, som blev udviklet til at kunne stjæle filer, passwords og logins til online-konti, ligesom programmet kan anvendes til at fjern-kryptere inficerede maskiner og dernæst opkræve løsepenge.

Det kan du læse mere om her: Her er arbejdsmetoden: Sådan suger software-kidnappere penge ud af danskerne

Ifølge anklagemyndigheden er mere end en halv million computere gennem årene blevet inficeret med Blackshades, der blev distribueret ud til computerne via links i spammails eller via andre hackere, som blev betalt for at liste programmet ind via sårbarheder.

Alex Yucel har erkendt forbrydelserne. Han solgte fra efteråret 2010 og til sin anholdelse i april 2014 omkring 8.700 kopier af Blackshades via sit website. Prisen var 40 dollar - omkring 250 kroner.

Ifølge dommen nåede han i alt at omsætte for 350.000 dollar - 2,3 millioner kroner - på salget.

Den unge svensker blev anholdt i Moldavien som led i en stor international politi-kampagne, hvor 97 personer i 16 lande blev anholdt samtidig.

Blandt de anholdte var dengang også otte danskere.

Det kan du læse mere om her: Politi: Otte unge danskere er sigtet for hacking.

Alex Yucel blev dernæst udleveret til de amerikanske myndigheder.

Læs også:

Hackerne kommer - og du kan (næsten) intet gøre

Ny skrap EU-datalov får konsekvenser for dig: Sådan kan du ruste din virksomhed

Akademikernes A-kasse

Data Engineer til Akademikernes A-kasse

Københavnsområdet

Nextway Software A/S

Software Architect

Midtjylland

Banedanmark

Systemarkitekt

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS