Mød en dansk landsby med 1 Gbit/s-bredbånd: Det betyder det for Tranum

Hvad betyder bredbånd på 1 Gbit/s til en hel landsby? Ganske meget, lyder det fra nordjyske Tranum, der var den første gigabit-landsby i Danmark.

Artikel top billede

Foto: Anders Engelbøl.

Hvor finder man nogle af Danmarks absolut hurtigste bredbåndsforbindelser?

Svaret er i landsbyen Tranum i Jammerbugt Kommune.

Tranum, der har 433 indbyggere, indgik nemlig i 2011 et opsigtsvækkende samarbejde med Bredbånd Nord. Det betød, at alle boliger i Tranum kunne få bredbånd med en hastighed på 1 Gbit/s i både download og upload.

Tranum blev dermed den første gigabit-landsby ikke bare i Danmark, men også i hele Europa.

"Der er 284 boliger i byen, og der er kun en syv-otte stykker, der ikke er på - og det er ældre mennesker, der ikke arbejder med internet," siger Per Lorenzen, formand for Tranum Landsbyråd, i dag til Computerworld.

Læs også: Derfor skal bredbånd være 25 til 30 procent hurtigere hvert eneste år

Fiber-forbindelserne leverer både internet, tv og telefoni til brugerne, ligesom der i Tranum nu også er blevet etableret et 'fjernarbejderhus', hvor indbyggerne i byen har udstyr til rådighed til fjernarbejde.

"Vi har 20 brugere - og det er mange i en lille by som vores. De bruger det som en slags hjemmearbejdsplads, så de ikke behøver at køre til Thisted eller Aalborg," forklarer Per Lorenzen.

"Der sidder blandt andet en læge, der arbejder på Aalborg Sygehus. Hun sidder i fjernarbejderhuset i Tranum og kan arbejde med røntgenbilleder i en opløsning, der er lige så høj, som når hun sidder ved siden af røntgenapparatet."

"Vi har ikke mindreværdskomplekser"

Gigabit-forbindelserne i Tranum skabte stor opmærksomhed, da de blev annonceret i 2011. Siden har landsbyen jævnligt haft besøg af både politikere og virksomheder, der ønsker at høre mere om erfaringerne, fortæller Per Lorenzen.

Samtidig arbejder Tranum selv aktivt med at udnytte de digitale muligheder som et fundament for den videre udvikling af landsbyen.

"Der er så mange ildsjæle i byen. Resultatet af det, vi startede med i 2011, er, at man har fået en bedre fællesskabsfølelse og endnu mere stolthed over at bo i byen. På den måde har det her været med til at styrke identiteten for byens borgere."

Læs også: Mikkel fra Vanløse kan ikke få fiberbredbånd - selv om han har fiberrør i sin forhave

Hvad betyder det for Tranum, at I har de her digitale muligheder?

"For det første betyder det noget for et lokalsamfunds selvforståelse, at vi ikke er hægtet af på det teknologiske område. Det er en meget vigtig ting for os."

"Det har betydet noget for borgernes stolthed over at bo i Tranum. Vi vil gerne have ressourcestærke børnefamilier til at bo i vores område - og det har vi fået. Og vi har også andre, der har valgt Tranum til både på grund af fællesskabet og den måde, vi arbejder med digital udvikling på."

"Internettet er en del af det, men ikke det hele. Det er med til at skabe interessen. Vi har fået borgere fra Aalborg, borgere fra Skive og borgere fra Thisted til at flytte til vores område," lyder det fra Per Lorenzen.

"Vi har ikke mindreværdskomplekser. Vi føler, at vi kan noget - og måske endda mere - i forhold til de store byer," tilføjer han.

Hvad med resten af Danmark?

Det var Bredbånd Nord, der i sin tid finansierede fiber-udrulningen i Tranum, og indbyggerne betaler i dag så for abonnement til deres respektive løsninger.

Tranum fik dermed i 2011 nogle unikke muligheder for at få etableret fiber, fordi Bredbånd Nord havde en interesse i at hjælpe med finansieringen for at sikre et konkret eksempel på, hvad fiberinfrastruktur kan bruges til.

Per Lorenzen mener dog, at resten af Danmark også har god grund til at satse på bedre og hurtigere bredbånd. 

"Det skuffer os lidt, at Danmark først er ved at vågne op nu - fire-fem år efter, at vi prøvede at vise vejen. Politikerne har været utroligt langsomme med at få sat den digitale verden på landkortet," siger han.

Indbyggertallet i Tranum lå i 2006 på 443, og her næsten 10 år senere ligger det på 433.

Selvom det er et mindre fald, er det ganske beskedent i lyset af al snakken om fraflytning fra landsbyerne rundt omkring i Danmark.  

Læs også:

Derfor skal bredbånd være 25 til 30 procent hurtigere hvert eneste år

Derfor bliver 4G ikke en erstatning for hverken kobber eller fiber

Mikkel fra Vanløse kan ikke få fiberbredbånd - selv om han har fiberrør i sin forhave

Efter fiber-kritik: Her er TDC's svar i debat om bredbånd i Danmark

Mød 10 forskellige danskere: Så ringe er vores muligheder for hurtigt bredbånd

Dansk Energi: Fiberudrulningen er gået i stå i TDC-områderne

Danskernes bredbånds-hastigheder er vidt forskellige: Fra turbo-bredbånd til sneglefart

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S