Mød en dansk landsby med 1 Gbit/s-bredbånd: Det betyder det for Tranum

Hvad betyder bredbånd på 1 Gbit/s til en hel landsby? Ganske meget, lyder det fra nordjyske Tranum, der var den første gigabit-landsby i Danmark.

Artikel top billede

Foto: Anders Engelbøl.

Hvor finder man nogle af Danmarks absolut hurtigste bredbåndsforbindelser?

Svaret er i landsbyen Tranum i Jammerbugt Kommune.

Tranum, der har 433 indbyggere, indgik nemlig i 2011 et opsigtsvækkende samarbejde med Bredbånd Nord. Det betød, at alle boliger i Tranum kunne få bredbånd med en hastighed på 1 Gbit/s i både download og upload.

Tranum blev dermed den første gigabit-landsby ikke bare i Danmark, men også i hele Europa.

"Der er 284 boliger i byen, og der er kun en syv-otte stykker, der ikke er på - og det er ældre mennesker, der ikke arbejder med internet," siger Per Lorenzen, formand for Tranum Landsbyråd, i dag til Computerworld.

Læs også: Derfor skal bredbånd være 25 til 30 procent hurtigere hvert eneste år

Fiber-forbindelserne leverer både internet, tv og telefoni til brugerne, ligesom der i Tranum nu også er blevet etableret et 'fjernarbejderhus', hvor indbyggerne i byen har udstyr til rådighed til fjernarbejde.

"Vi har 20 brugere - og det er mange i en lille by som vores. De bruger det som en slags hjemmearbejdsplads, så de ikke behøver at køre til Thisted eller Aalborg," forklarer Per Lorenzen.

"Der sidder blandt andet en læge, der arbejder på Aalborg Sygehus. Hun sidder i fjernarbejderhuset i Tranum og kan arbejde med røntgenbilleder i en opløsning, der er lige så høj, som når hun sidder ved siden af røntgenapparatet."

"Vi har ikke mindreværdskomplekser"

Gigabit-forbindelserne i Tranum skabte stor opmærksomhed, da de blev annonceret i 2011. Siden har landsbyen jævnligt haft besøg af både politikere og virksomheder, der ønsker at høre mere om erfaringerne, fortæller Per Lorenzen.

Samtidig arbejder Tranum selv aktivt med at udnytte de digitale muligheder som et fundament for den videre udvikling af landsbyen.

"Der er så mange ildsjæle i byen. Resultatet af det, vi startede med i 2011, er, at man har fået en bedre fællesskabsfølelse og endnu mere stolthed over at bo i byen. På den måde har det her været med til at styrke identiteten for byens borgere."

Læs også: Mikkel fra Vanløse kan ikke få fiberbredbånd - selv om han har fiberrør i sin forhave

Hvad betyder det for Tranum, at I har de her digitale muligheder?

"For det første betyder det noget for et lokalsamfunds selvforståelse, at vi ikke er hægtet af på det teknologiske område. Det er en meget vigtig ting for os."

"Det har betydet noget for borgernes stolthed over at bo i Tranum. Vi vil gerne have ressourcestærke børnefamilier til at bo i vores område - og det har vi fået. Og vi har også andre, der har valgt Tranum til både på grund af fællesskabet og den måde, vi arbejder med digital udvikling på."

"Internettet er en del af det, men ikke det hele. Det er med til at skabe interessen. Vi har fået borgere fra Aalborg, borgere fra Skive og borgere fra Thisted til at flytte til vores område," lyder det fra Per Lorenzen.

"Vi har ikke mindreværdskomplekser. Vi føler, at vi kan noget - og måske endda mere - i forhold til de store byer," tilføjer han.

Hvad med resten af Danmark?

Det var Bredbånd Nord, der i sin tid finansierede fiber-udrulningen i Tranum, og indbyggerne betaler i dag så for abonnement til deres respektive løsninger.

Tranum fik dermed i 2011 nogle unikke muligheder for at få etableret fiber, fordi Bredbånd Nord havde en interesse i at hjælpe med finansieringen for at sikre et konkret eksempel på, hvad fiberinfrastruktur kan bruges til.

Per Lorenzen mener dog, at resten af Danmark også har god grund til at satse på bedre og hurtigere bredbånd. 

"Det skuffer os lidt, at Danmark først er ved at vågne op nu - fire-fem år efter, at vi prøvede at vise vejen. Politikerne har været utroligt langsomme med at få sat den digitale verden på landkortet," siger han.

Indbyggertallet i Tranum lå i 2006 på 443, og her næsten 10 år senere ligger det på 433.

Selvom det er et mindre fald, er det ganske beskedent i lyset af al snakken om fraflytning fra landsbyerne rundt omkring i Danmark.  

Læs også:

Derfor skal bredbånd være 25 til 30 procent hurtigere hvert eneste år

Derfor bliver 4G ikke en erstatning for hverken kobber eller fiber

Mikkel fra Vanløse kan ikke få fiberbredbånd - selv om han har fiberrør i sin forhave

Efter fiber-kritik: Her er TDC's svar i debat om bredbånd i Danmark

Mød 10 forskellige danskere: Så ringe er vores muligheder for hurtigt bredbånd

Dansk Energi: Fiberudrulningen er gået i stå i TDC-områderne

Danskernes bredbånds-hastigheder er vidt forskellige: Fra turbo-bredbånd til sneglefart

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Solution Manager til Cyberdivisionen

Københavnsområdet

IT Forum Gruppen

Senior Sales Manager hos ITF

Midtjylland

Statens IT

It-revisorer til stor statslig myndighed

Københavnsområdet

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S