27 danske organisationer kritiserer regeringens manglende it-visioner: Der skal mere gang i digitaliseringen i Danmark

Danmark er ved at blive kørt bag ad dansen, når det gælder udnyttelse af de digitale muligheder, mener 27 danske organisationer og fagforbund. Læs deres forslag til en løsning på problemet her.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Danmark risikerer at blive kørt bag ad dansen på it-området, hvis ikke regeringen opper sig og får formuleret en målsætning om, at Danmark skal være verdens bedste it-land.

Sådan lyder det i et visions-oplæg fra 27 danske organisationer og fagforbund, der blandt andet tæller Dansk IT, Dansk Erhverv, Dansk Metal, Dansk Industri og Dansk Energi.

De stejler over, at den nye Venstre-regering ikke har indføjet digitale ambitioner i dens nye regeringsgrundlag.

"Danmark skal være det land, som andre lande tilstræber at efterligne, fordi Danmark ved at omfavne digitaliserinngen har skabt en effektiv offentlig sektor, der skaber værdi for borgere og virksomheder," hedder det i oplægget.

De 27 organisationer peger på, at Danmark i de senere år er gledet ned ad på de internationale ranglister, hvor de forskellige lande placeres efter deres såkaldte it-parathed.

Her lå Danmark engang ret stabilt blandt de allerbedste - i 2009 som verdens allerbedste.

I den seneste rapport fra World Economic Forum er Danmark dumpet ned på en 15. plads.

"Vi skal have stoppet denne udvikling, og det kan ikke gå hurtigt nok. Hvis Danmark bliver set som et solnedgangslnad, og ikke som en digital frontløber, vil Danmark ikke kunne tiltrække de mest dynamiske virksomheder og de dygtigste hoveder," hedder det i oplægget.

Skal tænke på tværs

Det er ifølge de 27 organisationer afgørende, at man begynder at tænke mere på tværs af den offentlige og private sektor, da digitaliseringen af Danmark ifølge dem ikke blot handler om at få digitaliseret den offentlige sektor.

I stedet skal "alle elementer, effekter og konsekvenser sammentænkes," hedder det.

De 27 organisationer nævner i visions-oplægget en række ønsker.

Vigtigst er det, at alle danske virksomheder og danske borgere får adgang til bredbånd, ligesom der skal være god mobildækning over alt.

Desuden skal der ifølge de 27 organisationer være:

- Bedre offentlige it-løsninger til virksomheder og borgere.

- Bedre udnyttelse af de offentlige data.

- Bedre beskyttelse af data.

- Mindre bureaukrati og 'administrative byrder' for de små og mellemstore virksomheder.

- Bedre rammebetingelser for digitale iværksættere.

- Mere fokus på at oparbejde it-kompetencer 'i verdensklasse.'

Du kan læse hele visionsoplægget her: Danmark - Det mest digitale land i verden.

Læs også:

IT-Branchen: Mangel på hårde it-kompetencer kan sende danske job til udlandet

Vær så venlig at fokusere på digital borgeroplevelse - vi har så meget brug for det

For meget bøvl: Derfor tøver mange danske virksomheder med it-investeringerne

Her er der brug for it-professionelle: Store karrieremuligheder venter lige om hjørnet

It vælter ind over produktions-området - og det får konsekvenser

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

    Morten Benn

    ChangeGroup ApS

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
    Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job
    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS