Flere unge søger ind som dataloger og ingeniører - men det er langt fra nok

Tallene for hvor de unge og friske studerende har søgt ind, er netop kommet ud. Selvom søgetallene for hele det IT-faglige område er faldende, er der flere, som viser interesse for datalogi og ingeniøruddannelserne. Men det er slet ikke nok, mener ITEK.

Artikel top billede

(Foto: S.Jastrzebski)

At Danmark mangler programmører og andre IT-kyndige hoveder er næppe nogen nyhed, men i år har flere unge fundet de IT-faglige uddannelser mere interessante, end de gjorde sidste år.

I hvert fald nogle af de IT-faglige uddannelser. For selvom der er et overordnet fald på én procent på IT-området, så er der stadig en stigning på de mere klassiske IT-uddannelser som datalogi, datamatiker og ingeniør, som ser en stigning. Alene datalogi-studiet har oplevet en stigning på fire procent siden sidste år.

Det viser de nyeste tal fra den Koordinerede ansøgning, KOT, som alle unge kloge hoveder skal søge igennem for at komme på en videregående uddannelse.

De fleste vælger stadig humaniora
92.447 personer har i år søgt igennem KOT, men selvom datalogi og ingeniøruddannelsen har set en stigning, vælger hele 60 procent stadig en humanistisk eller samfundsfaglig uddannelse.

Det er slet ikke nok, mener flere aktører i erhvervslivet. Dansk Erhvervs forsknings- og uddannelsespolitiske chef, Mette Fjord Sørensen, er bekymret ved det lave tal, som tyder på, at de unge ikke uddanner sig til arbejdsmarkedets behov.

"Det giver panderynker, at mere end hver anden søger ind på en humanistisk eller samfundsvidenskabelig uddannelse. Der mangler allerede i dag mange kandidater med tekniske og naturvidenskabelige kompetencer. Derfor er det både ærgerligt for virksomhederne og problematisk for Danmark, når vi ikke uddanner nok," siger Mette Fjord Sørensen.

ITEK: Alt alt for få de rigtige steder
Også hos DI ITEK vækker dagens tal ikke smil.

"Det er da skønt, at der er en stigning hos både dataloger og ingeniører, men det er slet ikke nok. Virksomhederne efterspørger langt flere, end vi uddanner i dag, og end ikke dagens stigning ændrer på det," siger Adam Lebech, branchedirektør hos ITEK.

En af de store stigninger indenfor Ii-relaterede uddannelser er hos datamatiker-uddannelsen, som har modtaget 71 flere ansøgere end sidste år. Og det er både godt og skidt, mener Adam Lebech.

"Det er da godt, at der er en stigning, men det havde været langt bedre, hvis det var hos universitetsuddannelserne, at stigningen havde ligget. Det er fokus på algoritmer, som arbejdsmarkedet efterspørger," siger Adam Lebech.

Han opfordrer uddannelsesstederne til at oprette nok pladser til alle kvalificerede ansøgere, så der ikke går potentielle tekniske hoveder til spilde, hvis der ikke er pladser nok.

Læs også: Sådan kan Danmark tiltrække verdens bedste it-folk

Annonce

Capgemini Danmark A/S

Strategy & Transformation Consultant

Midtjylland

AL Sydbank

Afdelingsleder til AI Udvikling

Københavnsområdet

KMD A/S

Senior SAP Architect

Københavnsområdet

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S