Samsungs indtjening dykker for syvende kvartal i træk - men nu er der en forklaring

Samsung forventer faldende indtjening for syvende kvartal i træk. Men nedturen ser alligevel ud til at være vendt for Samsung, der har en forklaring på, at indtjeningen alligevel fortsætter med at falde.

Artikel top billede

Nedturen fortsætter for Samsung. Selskabet forventer, at dets resultat for andet kvartal 2015 vil falde med fire procent i forhold til det tilsvarende kvartal i fjor.

Der er tale om et estimat, idet tallene ikke er gjort endeligt op endnu.

Viser de sig at holde stik, vil det være det syvende kvartal i træk med faldende indtjening for Samsung.

Problemet for selskabet ligger i mobildivisionen, for Samsungs chip-division ser ud til at være i vækst.

Den faldende indtjening i smartphone-divisionen vækker opmærksomhed, fordi andet kvartal er det første kvartal, hvor salget af Samsungs nye flagskib, Galaxy S6 og S6 Edge, er noteret.

Galaxy S6'erne blev lanceret i april som efterfølgere til S5'eren, der på flere måder var en skuffelse og ikke ramte forbrugerne på den forventede måde.

Det skuffende salg af S5'eren har været kraftigt medvirkende til Samsungs faldende indtjening.

Det står da også noget bedre til med S6'erne, i det Samsung trods alt ser ud til at have fået bremset de ekstreme indtjenings-fald, som ramte selskabet i kølvandet på Galaxy S5'erne.

I forrige kvartal oplevede Samsung et enormt fald på 30 procent i indtjeningen i forhold til det samme kvartal et år tidligere.

Det kan du læse mere om her.

Den nedtur ser nu ud til at være stoppet, i det indtjeningen altså nu blot ligger fire procent under det tilsvarende kvartal i fjor.

Du kan læse vores anmeldelse af Galaxy S6 Edge her: Test: Samsung Galaxy S6 Edge er en Samsung-telefon, som faktisk er flot - og hurtig

Selv bedyrer Samsung, at den faldende indtjening i andet kvartal faktisk skyldes, at selskabet har haft svært ved at levere det ønskede antal Galaxy S6'ere på grund af problemer med at få leveret dele.

Galaxy S6 og S6 Edge er udstyret med kurvede skærme, og det er Samsungs håb, at det nye design kan være med til at genføde interessen for selskabets telefoner.

Samsung er generelt presset på smartphone-markedet, hvor selskabet ellers har bevæget sig på kryds og tværs af markeds-segmenterne.

I den prisbillige ende presses selskabet af fremadstormende kinesiske konkurrenter med Xiaomi i spidsen, mens selskabet i den høje ende er udfordret af Apple, der har haft enorm succes med iPhone 6'erne, som har været den bedste lancering nogensinde i Apples historie.

Læs også:

Trods nedtur: Samsung er pludselig igen verdens største smartphone-producent

Samsung presser sig frem: S6 og S6 Edge sælger over al forventning

Retssag på vej: Samsung kan blive tvunget til at fjerne irriterende bloatware

Smartphones er små super-computere: Så kraftig er en Samsung S6

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

Andre events | København

Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

Sikkerhed | Aarhus C

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

Niels Bjørndal Nygaard

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S