Microsoft dropper Xbox Music-navnet: Her er det nye navn på Microsofts musik- og spiltjeneste

Åbenbart var det for svært for folk at forstå, at Xbox Music og Video også kunne virke på en computer og ikke kun på en Xbox. I hvert fald har Microsoft nu ændret navnet på både sin musik- og videotjeneste.

Artikel top billede

Microsofts musiktjeneste, Xbox Music, har i flere år forsøgt sig på at tage markedsdele fra de andre store streamingtjenester, såsom Spotify, men det har været en hård kamp.

Et af de største kritikpunkter mod Xbox Music har været den lavere kvalitet af den spillede musik, 196 kbps kontra Spotifys 320 kbps (extreme quality), men også navnet har været forvirrende.

Det skriver Microsofts Joe Belfiore i hvert fald på Twitter i forbindelse med, at Xbox Music nu får nyt navn sammen med sin relancering med Windows 10.

Tilsyneladende har det været svært for folk at forstå, at du kan bruge Xbox Music på en computer - og ikke kun på en Xbox.

"Groove" bliver det nye navn, og som det meste andet med inspiration fra 70'erne, så har navnet fået en blandet modtagelse. Blandt andet er folk utilfredse med, at navnet i så høj grad minder om "Grooveshark", en piratlignende musiktjeneste, som ikke længere eksisterer.

Nyt design
Windows 10 giver musiktjenesten, nu kaldet "Groove", en ny chance.

I hvert fald er appen nu lavet i en langt mere moderne udgave, som virker mere indbydende end de generiske udseende fra Windows 8.

"Groove" er en af de områder, hvor Microsoft tror og håber på, at der skal hentes penge ind efter, at Windows 10 er blevet gratis for mange. Pengene skal komme fra services såsom Office 365, OneDrive og ja: Groove.

Ud over Groove, så har Xbox Videos også fået et nyt navn. Det er dog ikke helt lige så groovy, men hedder nu bare Movies & Videos, og er en del af den nye Windows Store, som vil være at finde i Windows 10.

Hovedgrunden til de nye navne kommer efter en større mængde feedback fra brugere af Windows 10 Technical Preview.

Har du brugt Groove, tidligere kendt som Xbox Music, og hvad synes du om det? Er det et godt alternativ til for eksempel Spotify?

Læs også: Jeres mening: Er Apple Music værd at skifte til?

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Se alle vores events inden for it

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-Sikkerhedsrådgiver til Cyberdivisionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Compliance Officer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)