Efter silicium: IBM på vej med vild syv nm-processor

Moores lov holder stadig stik. I hvert er det lykkes IBM at lave en 7nm processor, der dog har krævet en ret speciel udviklingsmetode

Artikel top billede

Det er et stykke tid siden, at der har været en udvikling i chiparkitekturen.

Intel kæmpede længe med 14-nanometer Broadwell-serien og forventer først at komme ud med en 10-nanometer chip i 2017, og firmaet bag AMD og Nvidias chips udvikler stadig 28-nanometer chips.

Men IBM er langt foran. 

Selskabet har netop lanceret verdens første syv-nanometer processor - og det var ikke just let at lave sådan en.

Udviklet i samarbejde med blandt andet Samsung og GlobalFoundries krævede den nye syv-nanometer processor, at IBM gik væk fra ren Silicium, hvilket ellers har været standard.

I stedet er chippen bygget af silicium-germanium (SiGe), hvilket var nødvendigt for at kunne arbejde på så lille et område.

Også Intel har været ude og forklare, at 10-nanometer vil være det sidste område, hvor ren silicium kan bruges - og så vil det være slut på "The Silicon Age".

Samtidig krævede det de nyeste teknologier inden for litografi for at kunne skære egenskaber ind i chippen.

Langt fra produktionsklar
Du skal dog ikke forvente, at du vil se syv-nanometer processorer i dine produkter foreløbig.

Der går stadig to år endnu, før vi vil se syv-nanometer processorer i vores enheder, forklarer IBM.

Til gengæld vil de nye processorer give en forbedring på ydeevne/strømforbrug på op imod 50 procent.

Det mest imponerende er dog, at de små, syv-nanometer processorer kan indeholde op imod 20 milliarder transistorer.

Til sammenligning kan Intels Broadwell-U processorer have 1,9 milliarder - altså næsten en tidobling.

Er du yderligere interesseret i, hvordan IBM lykkedes med at lave en så lille chip, så kan du læse denne artikel fra det amerikanske medie Ars Technica, som har lavet en yderst detaljeret forklaring.

Læs også: Test: Intel Compute Stick er en imponerende mikro-computer - men kun brugbar til bestemte formål

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job