Efter silicium: IBM på vej med vild syv nm-processor

Moores lov holder stadig stik. I hvert er det lykkes IBM at lave en 7nm processor, der dog har krævet en ret speciel udviklingsmetode

Artikel top billede

Det er et stykke tid siden, at der har været en udvikling i chiparkitekturen.

Intel kæmpede længe med 14-nanometer Broadwell-serien og forventer først at komme ud med en 10-nanometer chip i 2017, og firmaet bag AMD og Nvidias chips udvikler stadig 28-nanometer chips.

Men IBM er langt foran. 

Selskabet har netop lanceret verdens første syv-nanometer processor - og det var ikke just let at lave sådan en.

Udviklet i samarbejde med blandt andet Samsung og GlobalFoundries krævede den nye syv-nanometer processor, at IBM gik væk fra ren Silicium, hvilket ellers har været standard.

I stedet er chippen bygget af silicium-germanium (SiGe), hvilket var nødvendigt for at kunne arbejde på så lille et område.

Også Intel har været ude og forklare, at 10-nanometer vil være det sidste område, hvor ren silicium kan bruges - og så vil det være slut på "The Silicon Age".

Samtidig krævede det de nyeste teknologier inden for litografi for at kunne skære egenskaber ind i chippen.

Langt fra produktionsklar
Du skal dog ikke forvente, at du vil se syv-nanometer processorer i dine produkter foreløbig.

Der går stadig to år endnu, før vi vil se syv-nanometer processorer i vores enheder, forklarer IBM.

Til gengæld vil de nye processorer give en forbedring på ydeevne/strømforbrug på op imod 50 procent.

Det mest imponerende er dog, at de små, syv-nanometer processorer kan indeholde op imod 20 milliarder transistorer.

Til sammenligning kan Intels Broadwell-U processorer have 1,9 milliarder - altså næsten en tidobling.

Er du yderligere interesseret i, hvordan IBM lykkedes med at lave en så lille chip, så kan du læse denne artikel fra det amerikanske medie Ars Technica, som har lavet en yderst detaljeret forklaring.

Læs også: Test: Intel Compute Stick er en imponerende mikro-computer - men kun brugbar til bestemte formål

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra QNAP

    En QNAP NAS-løsning sikrer fuldt ejerskab over dine mest værdifulde aktiver – dine data

    En NAS-løsning er vigtigere end nogensinde, fordi den tilbyder et alternativ til abonnementer, GDPR-bekymringer og begrænsninger ved cloudlagring.

    Capgemini Danmark A/S

    IGNITE Graduate Program 2026

    Københavnsområdet

    SOS International

    Principal Solution Architect

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Garderkasernen i Høvelte

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Datacentertekniker hos PET

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS