Efter silicium: IBM på vej med vild syv nm-processor

Moores lov holder stadig stik. I hvert er det lykkes IBM at lave en 7nm processor, der dog har krævet en ret speciel udviklingsmetode

Artikel top billede

Det er et stykke tid siden, at der har været en udvikling i chiparkitekturen.

Intel kæmpede længe med 14-nanometer Broadwell-serien og forventer først at komme ud med en 10-nanometer chip i 2017, og firmaet bag AMD og Nvidias chips udvikler stadig 28-nanometer chips.

Men IBM er langt foran. 

Selskabet har netop lanceret verdens første syv-nanometer processor - og det var ikke just let at lave sådan en.

Udviklet i samarbejde med blandt andet Samsung og GlobalFoundries krævede den nye syv-nanometer processor, at IBM gik væk fra ren Silicium, hvilket ellers har været standard.

I stedet er chippen bygget af silicium-germanium (SiGe), hvilket var nødvendigt for at kunne arbejde på så lille et område.

Også Intel har været ude og forklare, at 10-nanometer vil være det sidste område, hvor ren silicium kan bruges - og så vil det være slut på "The Silicon Age".

Samtidig krævede det de nyeste teknologier inden for litografi for at kunne skære egenskaber ind i chippen.

Langt fra produktionsklar
Du skal dog ikke forvente, at du vil se syv-nanometer processorer i dine produkter foreløbig.

Der går stadig to år endnu, før vi vil se syv-nanometer processorer i vores enheder, forklarer IBM.

Til gengæld vil de nye processorer give en forbedring på ydeevne/strømforbrug på op imod 50 procent.

Det mest imponerende er dog, at de små, syv-nanometer processorer kan indeholde op imod 20 milliarder transistorer.

Til sammenligning kan Intels Broadwell-U processorer have 1,9 milliarder - altså næsten en tidobling.

Er du yderligere interesseret i, hvordan IBM lykkedes med at lave en så lille chip, så kan du læse denne artikel fra det amerikanske medie Ars Technica, som har lavet en yderst detaljeret forklaring.

Læs også: Test: Intel Compute Stick er en imponerende mikro-computer - men kun brugbar til bestemte formål

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

    Ivan Nielsen

    Connexa A/S

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S