Efter silicium: IBM på vej med vild syv nm-processor

Moores lov holder stadig stik. I hvert er det lykkes IBM at lave en 7nm processor, der dog har krævet en ret speciel udviklingsmetode

Artikel top billede

Det er et stykke tid siden, at der har været en udvikling i chiparkitekturen.

Intel kæmpede længe med 14-nanometer Broadwell-serien og forventer først at komme ud med en 10-nanometer chip i 2017, og firmaet bag AMD og Nvidias chips udvikler stadig 28-nanometer chips.

Men IBM er langt foran. 

Selskabet har netop lanceret verdens første syv-nanometer processor - og det var ikke just let at lave sådan en.

Udviklet i samarbejde med blandt andet Samsung og GlobalFoundries krævede den nye syv-nanometer processor, at IBM gik væk fra ren Silicium, hvilket ellers har været standard.

I stedet er chippen bygget af silicium-germanium (SiGe), hvilket var nødvendigt for at kunne arbejde på så lille et område.

Også Intel har været ude og forklare, at 10-nanometer vil være det sidste område, hvor ren silicium kan bruges - og så vil det være slut på "The Silicon Age".

Samtidig krævede det de nyeste teknologier inden for litografi for at kunne skære egenskaber ind i chippen.

Langt fra produktionsklar
Du skal dog ikke forvente, at du vil se syv-nanometer processorer i dine produkter foreløbig.

Der går stadig to år endnu, før vi vil se syv-nanometer processorer i vores enheder, forklarer IBM.

Til gengæld vil de nye processorer give en forbedring på ydeevne/strømforbrug på op imod 50 procent.

Det mest imponerende er dog, at de små, syv-nanometer processorer kan indeholde op imod 20 milliarder transistorer.

Til sammenligning kan Intels Broadwell-U processorer have 1,9 milliarder - altså næsten en tidobling.

Er du yderligere interesseret i, hvordan IBM lykkedes med at lave en så lille chip, så kan du læse denne artikel fra det amerikanske medie Ars Technica, som har lavet en yderst detaljeret forklaring.

Læs også: Test: Intel Compute Stick er en imponerende mikro-computer - men kun brugbar til bestemte formål

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

    Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

    Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

    Claes Frederiksen

    Forte Advice

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
    Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

    Allan Bo Christiansen

    Simple Agency Group A/S