Mobil og desktop: Her er danskernes yndlings-styresystemer

Se hvilke styresystemer vi knus-elsker, når vi går på nettet.

Artikel top billede

Nu er Windows 10 ved at være på trapperne, og den distribution skal nok lave ravage i markedet for styresystemer.

Både fordi systemet spænder bredt, men også fordi det er længe siden, at Microsoft har haft en solid succes, når det handler om styresystemer.

Windows 8 og opdateringen 8.1 har haft det svært i den interne konkurrence med Windows 7, som er Redmond-firmaets sidste store sællert på operativsystem-fronten.

Læs mere om det her: Windows 10 lige om hjørnet - men Windows 7 buldrer stadig frem: Hvad vil Microsoft gøre?

Men hvad er det, Windows 10 skal kæmpe med?

Vi har set på udviklingen i forhold til danskernes valg af styresystem til både desktop-maskinen og til den mobile enhed.

Vær opmærksom på, at vi har splittet tallene op i desktop og mobil, men der er tale om en samlet pulje, hvor de to opgørelser tilsammen dække over danskernes søgevaner.

Læs også: Her er de syv hotteste Linux-distributioner lige nu - og alle fordele og ulemper

Tallene er hentet fra Danske Medier Researchs statistik, der rangerer styresystemerne, som anvendes af personer fra Danmark. Rangeringen er baseret på antallet af page views på sites, der er inkluderet i GemiusTraffic study.

Opgørelsen er per kvartal og tallene går tilbage til fjerde kvartal 2012.

Guldkalv fa RedmondMicrosofts seneste guldkalv i form af version 7 har taget et dyk fra storhedstiden og frem til i dag på bekostning af Windows 8.1, der ligger anvendes til cirka ti procent af webtrafikken i Danmark.

Nogenlunde den samme andel som Apples OS X-kode har erobret.

Det er disse tre styresystemer, der dominerer på kongerigets maskiner. XP (der ikke er med, men har en andel på 0.84 procent), Vista og Linux-varianterne repræsenterer kun en ganske lille andel.

Læs også: Få det store overblik: Det her kan de forskellige Windows 10-versioner

Vi surfer med iPhoneTallene for mobil-delen er - nok ikke så overraskende - voksende i Danmark.

Mere overraskende er det måske, at Android ikke dominerer søgningerne. Android er det dominerende styresystem til de smarte mobiler, men det er Apple-brugerne, der anvender telefonen til at kontakte netsider.

iOS-entusiaster har vi altså rigtig mange af i Danmark, og det er grunden til, at iPhone-markedsandelene herhjemme ser noget pænere ud for Apple.

I 2013 blev der i Danmark ifølge IDC solgt flere end 2,6 millioner smartphones - heraf stod der iPhone på 33,4 procent.

Læs også: Her er taberne på det danske smartphone-marked

Microsoft har foreløbig ikke fanget brugernes interesse i særlig stort omfang med deres Windows Phone-software.

Et af ankepunkterne har været, at der mangler apps til Windows-telefonerne, men det kan være ved at ændre sig: Microsoft: Sådan skal iOS- og Android-apps omdannes til Windows-apps med et snuptag.

Læs også:
Microsoft slår alle styresystemer sammen til ét enkelt

Her er de mest populære styresystemer netop nu

Windows 8 taber til gamle styresystemer

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27. maj 2026 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

Test Consultant

Københavnsområdet

Banedanmark

IT-sikkerheds- & netværksarkitekt

Københavnsområdet

SOS International

Principal Solution Architect

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Sektionschef for materielstamdata i FMI i Ballerup

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job