Stor opdatering på vej: Nu kan Android-ure snakke sammen

En ny opdatering til Android Wear gør de smarte ure mere sociale. Der er blandt andet ur-til-ur-kommunikation i vente.

Artikel top billede

Salget af de smarte armbåndsure går ikke så hurtigt som mange af producenterne går og drømmer om.

Forbrugerne har i stort omfang forholdt sig skeptisk til de nye produktserier og der har været langt mellem kunderne.

Læs mere her: Android Wear flopper totalt: Kan vi allerede nu erklære smartwatch-kategorien for død?

I et forsøg på at banke salget i vejret forbedres du nye håndled gadgets dog hele tiden og nu er der en kraftig opdatering til Android Wear på vej.

Det er websiden Phandroid, der har fået et eksklusivt kig på den nye opdatering og de funktioner, som brugerne kan vente sig.

Det handler primært om brugervenlighed og at gøre de smarte ure mere sociale.

Læs også: Salget af Apple Watch styrtdykker: Faldet med 90 procent

Direkte ur-til-ur-kommunikation

Den største nyhed er en ny kommunikationsfunktion, der er blevet døbt Together.

Den gør det blandt andet muligt at sende skriverier, emojier og billeder direkte til andre personers smartur.

Foreløbig kan funktionen kun anvendes med en enkelt digital urskive, det såkaldte watch face, men mon ikke, der bliver mange flere alternativer i den endelige version af opdateringspakken.

Ligeledes er det nu ganske officielt, at Android Wear understøtter enkelt-tryk på de digitale urskiver, som eksempelvis også anvendes på Apples ur-modeller.

Det har godt nok været muligt længe, men hidtil uden Googles godkendelse. Det enkelte tryk kan eksempelvis anvendes til at foretage æstetiske ændringer på urskiven.

Funktionen kan også bruges til at veksle mellem hvordan forskellige informationer vises på uret.

Google havde egentlig planlagt en lancering af opdateringspakken den 28. juli, men den ser nu ud til at blive skubbet frem til engang i august.

Læs også:
Test af Android Wear smartwatch: Statussymbol med stort potentiale

Google skaber et nyt operativsystem ud af Android

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job